AKTUALNOŚCI

29.03.2018

Czy wiesz że..

Przez około pół godziny po spożyciu owoców, soku z  cytrusów czy słodkich napojów gazowanych lepiej nie myć zębów ? 🍋🍊🍍
 
Kwasy zawarte w tych napojach demineralizują szkliwo, a szczotkowanie bezpośrednio po ich spożyciu może doprowadzić do nadwrażliwości i erozji szkliwa. Zamiast tego warto opłukać usta wodą, lub jeść owoce w całości, gdyż wtedy wydziela się więcej śliny, która ma działanie łagodnie mineralizujące i bakteriobójcze. Ocenia się, że najmocniej szkodliwe są soki cytrynowe, grejpfrutowe, jabłkowe i pomarańczowe. Wśród owoców największą kwasowością cechują się: rabarbar, jabłko, grejpfrut oraz porzeczki, dalej maliny, wiśnie, morele czy  czereśnie. Istnieją też warzywa, po których warto przepłukać usta wodą, są to: szczaw, brukselka, pomidory i szparagi.
 

 

21.03.2018

Wiosenna Poranna Promocja

 

Z okazji pierwszego dnia wiosny zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej wyjątkowej wiosennej promocji!
Szczegóły w zakładce PROMOCJE oraz pod numerem telefonu 692 497 741 / 85 748 00 50.

 

 

15.03.2018

Leczenie stomatologiczne w ciąży

 

Wśród pacjentek krąży wiele mitów o wpływie zabiegów stomatologicznych na ciążę. Z tego powodu wiele z nich odkłada wizytę u dentysty do czasu po porodzie, lecz przeciwnie – czas oczekiwania na dziecko jest momentem, w którym najbardziej warto zadbać o jamę ustną. Stan zapalny dziąseł oraz próchnica mogą niekorzystnie wpłynąć na organizm matki i dziecka, dlatego gdy zostaną wykryte muszą zostać pilnie wyleczone. Poniżej przedstawiamy zabiegi, które warto przeprowadzić w czasie ciąży, oraz te z których trzeba zrezygnować:

 

 1. Kobiety w ciąży oraz czasie połogu mają prawo do dodatkowych świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ np. dodatkowej wizyty kontrolnej, leczenia endodontycznego zębów z wypełnieniem 2 lub 3 kanałów oraz usunięcia złogów nazębnych (raz na 6 m-cy). Warto z nich skorzystać.
 2. Leczenie ze znieczuleniem- rezygnujemy ze znieczulenia jeżeli leczony ubytek jest niewielki. Gdy dotyczy to leczenia kanałowego lub większych ubytków stres i ból towarzyszący zabiegowi mogą okazać się większym zagrożeniem niż znieczulenie, więc nie trzeba z niego rezygnować. Pamiętajmy też , że im późniejsza ciąża tym znieczulenie jest bezpieczniejsze dla dziecka.
 3. RTG zębów- szczególnie odradzamy w pierwszym trymestrze, gdzie płód jest najbardziej wrażliwy na promieniowanie, później unikamy nieuzasadnionego naświetlania kobiet w ciąży.
 4. Leczenie ortodontyczne-  można je kontynuować- noszenie aparatu nie szkodzi przyszłej mamie, ani dziecku. Odradzamy natomiast rozpoczynanie leczenia ortodontycznego w tym okresie ze względu na konieczność wykonywania zdjęć RTG, słabszą mineralizację zębów podczas ciąży oraz większa podatność dziąseł na infekcje.
 5. Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie jest przeciwwskazane kobietom w ciąży oraz karmiącym. Wybielanie przeprowadzane jest za pomocą nadtlenku karbamidu- który częściowo przenika do krwiobiegu pacjentki, a tym samym możne stanowić zagrożenie dla dziecka.

Podsumowując warto odwiedzić swojego stomatologa jeszcze przed planowaną ciążą, odpowiednio wcześniej wyleczyć, lub jeżeli to koniecznie usunąć chore zęby , a podczas ciąży  zgłaszać się na wizyty kontrolne.

 

 

06.03.2018

Medycyna Estetyczna

 

Z radością informujemy, iż Przychodnia Dentalblue rozszerza zakres świadczonych usług. Od tej chwili nasi Pacjenci mogą korzystać również z zabiegów z zakresu Medycyny Estetycznej. Więcej informacji w zakładce USŁUGI oraz pod naszym numerem telefonu.

 

 

27.02.2018        

Dlaczego zdjęcie RTG ( pantomogram )  jest konieczne przed wizytą u stomatologa ?  

 

Sytuacja, gdy dentysta przed przeglądem stomatologicznym lub zabiegiem poleca wykonanie zdjęcia panoramicznego zębów ma na celu przede wszystkim dobro pacjenta. Nie kieruje nim chęć podniesienia ceny wizyty poprzez doliczenie zdjęcia do rachunku, lecz wprost przeciwnie – troska o to aby pacjent nie ponosił kosztów zbytecznych zabiegów ( np. gdy leczony ząb wypadnie z kości przyzębia osłabionej paradontozą) oraz oszczędzenia pacjentowi dolegliwości i bólu w przypadku niedokładnej diagnozy.

Każdy dentysta w swojej praktyce spotykał się z przypadkiem, gdy podczas badania stan uzębienia był bez zarzutu , a po kilku miesiącach pacjent zgłaszał się z bólem zęba, który nadal wyglądał dobrze. W takich okolicznościach nowe technologie znacznie ułatwiają pracę stomatologa ,a badanie RTG pozwala precyzyjnie określić stan uzębienia .

Zalety wykonania zdjęcia RTG na początku leczenia :

 • Pozyskuje się dokładny obraz uzębienia, wraz z zębami zatrzymanymi, nadliczbowymi, czy zawiązkami zębów.
 • Można dopatrzyć się próchnicy pod wypełnieniami, które na pozór wyglądają na całkiem szczelnie.
 • Ujawnione zostają ogniska próchnicy między zębami.
 • Można oszacować stan kości przyzębia i ilość tkanki kostnej oraz monitorować efektywność procesu odtwarzania utraconej kości.
 • Można wykryć stany zapalne toczące się w tkankach okołowierzchołkowych.
 • Można oszacować stan tkanek, które mają być poddane zabiegom stomatologicznym przed rozpoczęciem procedury inwazyjnej.
 • Można precyzyjne zaplanować zabieg stomatologiczny.