Mama u dentysty

Ciąża to wymagający stan dla całego organizmu kobiety, w tym także dla kondycji zębów i jamy ustnej. Wiele kobiet w pierwszych tygodniach ciąży cierpi z powodu nudności i wymiotów, które przyczyniają się do osłabienia szkliwa zębów. Dodatkowo, podwyższony poziom progesteronu u kobiet ciężarnych powoduje obrzęk, zaczerwienienie i krwawienie dziąseł. Zlekceważone i nieleczone ciążowe zapalenie dziąseł może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu!

Ciążowe zapalenie dziąseł może pojawić się około 2-3 miesiąca. Dziąsła przyszłej mamy stają się tkliwe, obrzęknięte, zaczerwienione. Podczas szczotkowania pojawia się krew, przez co ciężarna zaczyna słabiej szczotkować zęby. To z kolei sprzyja gromadzeniu płytki nazębnej i kolejnym infekcjom powodowanym przez bakterie. Z pozoru niegroźne i powszechne zapalenie dziąseł wynikające z huśtawki hormonalnej może przerodzić się w stan przewlekły, który stanie się zdecydowanym zagrożeniem dla zdrowia i życia nienarodzonego dziecka.

Podobnie jak w przypadku nieleczonej próchnicy, tak również w przebiegu przewlekłego stanu zapalnego przyzębia u kobiety ciężarnej, może dojść do migracji bakterii do krwioobiegu. Tym samym bakterie te mogą przenieść się wraz z krwią matki do organizmu płodu. Takie ogólnoustrojowe zakażenie może doprowadzić do przedwczesnego porodu bądź nawet śmierci dziecka. Dlatego tak ważna w okresie ciąży jest profilaktyka stomatologiczna. Systematyczne wizyty w gabinecie dentystycznym pozwolą przyszłej mamie na skuteczne i kompleksowe dbanie o zęby oraz jamę ustną. A warto podkreślić, że w ciąży zęby kobiety są bardziej podatne na ataki próchnicy.

Idealną sytuacją jest kompleksowe wyleczenie wszystkich ubytków i wykonanie diagnostyki radiologicznej jeszcze przed zajściem w ciążę. Kobiety spodziewające się dziecka powinny odwiedzić stomatologa co najmniej dwukrotnie: na początku ciąży i po kolejnych 4-6 miesiącach.

Kobieta z ciążowym zapaleniem dziąseł powinna szczotkować zęby specjalną, miękką szczoteczką, najlepiej po każdym posiłku. Nie należy zapominać o oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych z zastosowaniem nici. Można stosować płukanki antybakteryjne i wykonać oczyszczanie zębów z kamienia i osadów w gabinecie stomatologicznym.