Ortodoncja

ORTODONCJA

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Leczenie ortodontyczne przeprowadza się u pacjentów w każdym wieku z powodów estetycznych i profilaktycznych. Poza poprawą wyglądu, leczenie ortodontyczne zapewnia poprawę wymowy, poprawę jakości żucia, a także łatwiejsze oczyszczanie zębów.  Krzywe zęby trudniej jest czyścić i ścierają się one nierównomiernie. Występują zapalenia dziąseł i bóle zębów. Ostatecznie dochodzi do utraty uzębienia. Leczenie ortodontyczne może zapobiec takim problemom.

 

Rodzaje aparatów ortodontycznych:
Aparaty ruchome (wyjmowane) –  stosowane głównie u dzieci i młodzieży, tzn. w okresie uzębienia mlecznego, mieszanego oraz wczesnego stałego. Eliminują one nieprawidłową czynność mięśni otaczających jamę ustną, wynikającą ze szkodliwych nawyków (np. ssana palca, oddychania przez usta, niedrożności nosa). Można je na określony czas wyjmować (np. do mycia zębów
lub jedzenia). Nowoczesnym rozwiązaniem są przezroczyste aparaty nakładkowe dla dorosłych.
Aparaty stałe –  składające się z zamków ortodontycznych umocowanych na powierzchni zębów do których przymocowuje się oddziałujące na zęby łuki ortodontyczne (druty o różnej sprężystości, które są głównym źródłem siły działającej na zęby przez 24 godziny na dobę przez cały okres leczenia).  Dzięki temu, osiągnąć można bardzo precyzyjne ustawienie zębów w łuku i wyrównać symetrię twarzy. W zależności od potrzeb leczniczych i estetycznych pacjenta polecane są różne rodzaje zamków ortodontycznych:

  • metalowe – precyzyjne, tańsze, dające możliwość urozmaicania wizerunku
    poprzez użycie kolorowych gumek utrzymujących łuk;
  • estetyczne (kompozytowe, ceramiczne) –
    mniej widoczne, o kolorze zbliżonym do naturalnego koloru zęba.