Pantomogram, czyli panoramiczne zdjęcie rentgenowskie zębów, jest jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych w stomatologii. Wykorzystywane w tym badaniu promieniowanie rentgenowskie pozwala uzyskać kompleksowy obraz zębów, szczęk, żuchwy i stawów skroniowo-żuchwowych.

Minimalne ryzyko ekspozycji

Nowoczesne aparaty do wykonywania pantomogramów stosują bardzo niskie dawki promieniowania rentgenowskiego. Dla porównania, ekspozycja na promieniowanie podczas wykonania pantomogramu jest zbliżona do tej, jaką organizm przyjmuje w ciągu jednego dnia z naturalnych źródeł, takich jak promieniowanie kosmiczne czy ziemskie.

Środki ochronne

W trakcie badania pacjenci otrzymują specjalne osłony na szyję (chroniące tarczycę) i ciało, które dodatkowo minimalizują narażenie na promieniowanie. Nowoczesne technologie pozwalają także precyzyjnie kierować promieniowanie tylko na obszar jamy ustnej, co ogranicza ryzyko jego działania na inne części ciała.

Wskazania do badania

Pantomogram wykonuje się jedynie wtedy, gdy jest to konieczne z diagnostycznego punktu widzenia, co oznacza, że lekarze nie zlecają go rutynowo bez potrzeby. Stosuje się go w diagnostyce próchnicy, chorób przyzębia, ocenie stanu zębów mądrości, planowaniu leczenia ortodontycznego czy implantologicznego.

Dzieci i kobiety w ciąży

U dzieci dobiera się dawkę promieniowania do ich wieku i wagi. U kobiet w ciąży pantomogram wykonuje się jedynie w wyjątkowych przypadkach, z użyciem dodatkowych osłon ochronnych. Wszystko po to by zminimalizować ryzyko dla płodu.

Pantomogram to bezpieczne badanie diagnostyczne, o ile jest wykonuje się go zgodnie z zaleceniami i w odpowiednio wyposażonym gabinecie stomatologicznym. Korzyści płynące z dokładnej diagnostyki przewyższają minimalne ryzyko związane z ekspozycją na promieniowanie

Leave a Reply