Codzienne szczotkowanie i nitkowanie to bardzo istotne elementy właściwej dbałości o stan jamy ustnej, ale nie jedyne. Dodatkowo warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny w celu poddania się higienizacji zębów. Na czym polega zabieg i z czego się składa? Dlaczego to tak ważna część profilaktyki jamy ustnej? Sprawdźmy!


Jak dbać o zęby na co dzień?

Jeśli każdego dnia szczotkujesz zęby, używasz nici dentystycznej, a do tego płuczesz jamę ustną i zwracasz uwagę na to, co jesz – to wykonujesz niezbędne minimum, jakie potrzebne jest dla zachowania zdrowo wyglądającego uśmiechu. Czasem jednak to nie wystarczy. Aby zapobiec rozwojowi stanów zapalnych i chorób, takich jak próchnica czy zapalenie dziąseł, warto rozważyć higienizację w gabinecie stomatologicznym. To zabieg, którego celem jest dokładne oczyszczenie jamy ustnej z zanieczyszczeń, których nie jesteśmy w stanie pozbyć się samodzielnie.


Higienizacja zębów – co obejmuje?

Proces higienizacji podzielony jest na trzy etapy. To:

  1. skaling
  2. piaskowanie
  3. fluoryzacja

Czynności stomatologiczne rozpoczynają się od skalingu, czyli oczyszczania szyjek zębowych ze złogów kamienia nazębnego, w skład którego wchodzi tylko ze ślina, ale także resztki jedzenia. A to idealne środowisko do rozwoju bakterii. Po zabiegu zęby są czyste i do tego gładkie.

Piaskowanie to drugi krok, który polega na usunięciu ciemnego osadu, który zebrał się na zębach wskutek spożywania kawy i herbaty lub palenia papierosów. Etap ten dotyczy zatem tylko tych pacjentów, którzy zmagają się z różnego rodzaju przebarwieniami.

Ostatni etap higienizacji to fluoryzacja. W ramach zabiegu stomatolog nakłada na zęby preparaty z dodatkiem fluoru, który zabezpiecza płytkę przed rozwojem próchnicy oraz nadwrażliwością na bodźce zewnętrzne.


Kiedy odwiedzić gabinet stomatologa?

Na zabieg higienizacji warto umawiać się regularnie – na przykład co pół roku. W niektórych przypadkach stomatolog może zaproponować częstsze spotkania, szczególnie jeśli zauważy predyspozycję do częstego odkładania się kamienia czy rozwoju próchnicy.