Większość z nas zapewne jest świadomych, że wykonanie takiego zdjęcia jest niezbędne w przypadku leczenia ortodontycznego czy też protetycznego. Wiele osób może ponadto wiedzieć, że pantomogram wykonuje się także przy problemach z wyżynaniem się tzw. Ósemek. Niestety wciąż stosunkowo niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że może być on niezwykle pomocy również przy okazji zwykłej wizyty u stomatologa – zarówno wtedy, gdy zgłaszamy się z bólem zęba, jak również wtedy, gdy wybieramy się jedynie na kontrolę. Jego wykonanie przed umówioną wizytą powinny rozważyć szczególnie te osoby, które z różnych względów dawno nie siadały na fotelu dentystycznym.


Czym w ogóle jest pantomogram?

Jest to badanie radiologiczne wykonywane przy pomocy specjalnych aparatów cyfrowych. W jego efekcie otrzymujemy zdjęcie panoramiczne całej naszej szczęki oraz żuchwy. Widoczne są na nim więc zarówno wszystkie nasze zęby i ewentualne zalążki, jak również kości szczęki i żuchwy, a także stawy skroniowo-żuchwowe.

Współczesne aparaty RTG wykonujące zdjęcia pantomograficzne są stosunkowo bezpieczne dla zdrowia. W przeciwieństwie do sprzętu starszej generacji z kasetami z błonami promieniotwórczymi emitują kilkukrotnie mniejszą dawkę promieniowania. Jedynym przeciwwskazaniem jest w związku z tym ciąża. Samo badanie trwa natomiast nie więcej niż kilka minut.


Co daje stomatologom dostęp do zdjęcia pantomograficznego?

Pod kątem leczenia ewentualnych ubytków czy też zapaleń miazgi jest ono szybkim i prostym sposobem na poznanie aktualnego stanu fizjologicznego naszych zębów. Pantomogram pozwala więc stomatologom skuteczniej rozpoznawać próchnicę, diagnozować przyczyny stanów zapalnych, a także ocenić szczelność starszych wypełnieni bądź przeprowadzonego wcześniej leczenia kanałowego. Dentysta w trakcie standardowego badania wewnątrzustnego może z różnych powodów może nie być w stanie wychwycić wszystkich nieprawidłowości. Jeśli chcemy mieć więc pewność, że w trakcie wizyty nasz stomatolog niczego nie przeoczy możemy rozważyć wykonanie panoramicznego zdjęcia zębów i tym samym ułatwić mu pracę.