Z powodzeniem uzupełniają braki międzyzębowe, zapewniając pacjentom nie tylko bardzo estetyczny wygląd, lecz także przywrócenie funkcji żucia na niemalże takim samym poziomie jak w przypadku naturalnego uzębienia. Implanty cyrkonowe, nazywane inaczej ceramicznymi, to obok tych wykonanych z tytanu bardzo bezpieczna metoda leczenia bezzębia, która cieszy się wśród pacjentów dużą popularnością, szczególnie w przypadku konieczności uzupełnienia przednich zębów.

Najistotniejsze zalety

Gdy o nich mówimy, bardzo często mamy na myśli cały sztuczny ząb. Tak naprawdę jest to jednak wyłącznie ta część, którą wszczepia się w kość żuchwy lub szczęki, zastępując korzeń zęba. Dopiero na niej montowany jest łącznik oraz korona, która również może być wykonana z tlenku cyrkonu. Implanty ceramiczne, w przeciwieństwie do tytanowych, są jednocześnie w większości przypadków jednoczęściowe, czyli mają już wbudowany łącznik.

Najistotniejszą zaletą implantów cyrkonowych, obok biokompatybilności oraz odporności na ścieranie i złamania, jest jednak ich wyjątkowo naturalny wygląd. Zawdzięczają to cechom materiału takim jak półprzezierność, odpowiednia przepuszczalność światła, a także łatwość barwienia. Dzięki temu korona może zostać idealnie dopasowana do pozostałych zębów, a część montowana w kości doskonale imituje naturalną tkankę. Będzie to szczególnie ważne, w przypadku problemów z odsłanianiem się szyjek.

Poza tym trudniej osadzają się na nich bakterie, nie powodują alergii i rzadziej przyczyniają się do zanikania kości czy też retrakcji dziąseł.

Implanty cyrkonowe a tytanowe

Największą różnicę stanowią oczywiście kwestie estetyczne. Tytanowe wyglądają jak zwykłe, metalowe śruby i przy niskiej jakości wykonania korony mogą być przez nią widoczne. W ich przypadku istnieje również ryzyko, że zaczną z czasem korodować. Są one jednak zdecydowanie stabilniejsze od implantów cyrkonowych, dlatego oba rozwiązania stosowane są obecnie równie często. Wybór materiału powinien być podyktowany zatem przede wszystkim indywidualną sytuacją pacjenta.