W wielu przypadkach dentysta nie jest w stanie w pełni ocenić stanu uzębienia pacjenta czy też zaplanować dalszego leczenia na podstawie przeglądu jamy ustnej. W celu dokładnego zobrazowania niewidocznego dla oka problemu stomatologia wykorzystuje radiologię i jej metody obrazowania.
Badania radiologiczne wykorzystywane w stomatologii pozwalają ocenić stan poszczególnych zębów lub całego uzębienia, a także kości twarzoczaszki, zatok szczękowych, żuchwy oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Dzięki temu badania RTG oraz tomografia komputerowa znajdują zastosowanie m.in. w leczeniu próchnicy, endodoncji, ortodoncji czy też implantologii. Pozwalają one również zaobserwować rozwijające się torbiele, nowotwory i inne zmiany patologiczne, a także ocenić zmiany wynikające z różnego typu urazów.
Wewnątrzustne zdjęcia rentgenowskie
Umożliwiają dokładną ocenę pojedynczych zębów, ich korzeni, a także powierzchni zgryzowej czy też ewentualnych torbieli i innych zmian patologicznych. Za pomocą wewnątrzustnych badań RTG uwidocznić można także zęby nadliczbowe, jak również kamień w przewodzie ślinianki.
W radiologii stomatologicznej wyróżnia się zdjęcia wewnątrzustne:
- przylegające (obejmujące od 1 do 4 zębów),
- zgryzowe.
W celu wykonania tego typu prześwietleń klisza umieszczana jest w ustach pacjenta dokładnie w tym miejscu, które wymaga dodatkowej diagnostyki.
Zewnątrzustne zdjęcia rentgenowskie
Wykonywane są przede wszystkim na potrzeby leczenia ortodontycznego oraz implantologicznego, jak również w przypadku uszkodzeń twarzoczaszki w następstwie urazów czy też w celu wykrycia ewentualnych zmian chorobowych.
Wśród zewnątrzustnych zdjęć RTG w radiologii stomatologicznej zastosowanie znajdują zdjęcia:
- cefalometryczne (dwuwymiarowe: boczne, osiowe i tylno-przednie czaszki; trójwymiarowe),
- pantomograficzne (panoramiczne RTG zębów),
- zatok szczękowych,
- stawu skroniowo-żuchwowego,
- warstwowe.
Tomografia komputerowa CBCT
Jeszcze bardziej dokładna technika obrazowania niż pantomograf. Tomografia komputerowa CBCT z promieniowaniem stożkowym pozwala na trójwymiarowe obrazowanie obszaru szczęki i twarzy, dając pełen obraz badanego miejsca przy krótszym czasie naświetlania.