Jeśli obserwujesz u siebie takie objawy, jak np. zaczerwienienie i krwawienie dziąseł bądź rozchwianie zębów czy odsłonięcie ich szyjek, to jasny znak, że potrzebna jest pomoc specjalisty. Naturalnie swoje kroki możesz skierować do dentysty specjalizującego się w stomatologii ogólnej i zachowawczej, który to pokieruje Cię we właściwe miejsce. Warto jednak zaoszczędzić czas, który można byłoby wykorzystać na wdrażanie odpowiedniego leczenia i od razu umówić się do stomatologa, który na co dzień zajmuje się właśnie nękającymi Cię przypadłościami. Specjalistą tym będzie nie kto inny, jak periodontolog. Kim on jest i czym dokładnie się zajmuje?


Obszar specjalizacji periodontologa

Jak wywnioskować można z poprzedniego akapitu, głównym obszarem zainteresowania periodontologów są choroby przyzębia, tj. dziąseł, błon śluzowych wyrostka zębodołowego, kości zębodołu, cementu korzeniowego, a także ozębnej.

Jedną z chorób, z którą najczęściej zwracają się do specjalizujących się w tej dziedzinie stomatologów jest paradontoza, która w początkowej fazie objawiać się może zaczerwienieniem, a następnie krwawieniem dziąseł czy wreszcie odsłonięciem szyjek zębowych, a także rozchwianiem i w ostateczności utratą zębów. Poza tym do ich gabinetu zgłosić można się z takimi problemami, jak nadwrażliwość zębów, a nawet z przypadłością, jaką jest halitoza – nieprzyjemny zapach z ust.


Jakie zabiegi wykonywane są w gabinecie periodontologa?

Lekarze tej specjalizacji wykonywać mogą szereg działań profilaktycznych, w tym także z zakresu szeroko pojętej edukacji pacjentów odnośnie prawidłowej higieny jamy ustnej. Poza tym jednym z podstawowych działań przeprowadzanych przez periodontologów, także tych pracujących w Dentalblue, jest usuwanie kamienia poddziąsłowego (tzw. kiretaż zamknięty i otwarty) oraz wygładzanie powierzchni korzeni zębowych. Mogą przeprowadzać oni ponadto zabiegi płatowe, na wędzidełkach, rekonstrukcji recesji dziąsła czy sterowanej regeneracji kości i tkanek przyzębia (GTR), a także szynowanie zębów.