Co do zasady, gdy próchnica przedostanie się aż do miazgi zębowej, stomatolog zawsze musi podjąć takie same działania. Bez względu na to, czy zaproponuje pacjentowi leczenie kanałowe pod mikroskopem czy też wykonywać będzie je tradycyjną metodą. W obu tych przypadkach należy usunąć wszystkie zmienione próchnicowo tkanki wraz z całą miazgą, jak najbardziej dokładnie oczyszczając i dezynfekując przy tym kanały zębowe. Następnie lekarz musi wypełnić korzenie gutaperką i zrekonstruować koronę zęba. Na czym więc polega różnica? Dlaczego stomatolodzy coraz częściej wyposażają swoje gabinety w sprzęt w mikroskopy do leczenia kanałowego?


Możliwości, jakie daje stomatologom mikroskop do leczenia kanałowego

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że do tej pory lekarze dentyści zdani byli wyłącznie na swój wzrok oraz lusterko powiększające. Wielkość pola zabiegowego to jednak tylko kilka milimetrów kwadratowych, dlatego powiększenie go (w zależności od konkretnego urządzenia) nawet 25 razy z pomocą mikroskopu do leczenia kanałowego może stać się naprawdę istotne dla przebiegu procesu. Odpowiednie powiększenie może więc ułatwić zlokalizowanie wszystkich odgałęzień, a także ewentualnych mikropęknięć, które również wymagają opracowania.


Czy zastosowanie zaawansowanego sprzętu zawsze jest konieczne?

Nie. Nie we wszystkich przypadkach konieczne jest leczenie przy użyciu mikroskopu. Jeśli jednak ząb ma wąskie i kręte korzenie z odgałęzieniami, tradycyjna metoda mogłaby się nie sprawdzić. Poza tym jego użycie zalecane jest w przypadku, gdy dojdzie do perforacji korzenia lub też dojdzie do złamania narzędzia endodontycznego. Także wtedy, gdy wcześniejsze zabiegi okazały się nieskuteczne i pacjent wciąż odczuwa ból, dopiero odpowiednio duże powiększenie może pomóc dokładniej oczyścić i zdezynfekować ząb. Poza tym tego typu sprzęt zastosowanie znajduje również w przypadku opracowywania zębów po różnego typu urazach mechanicznych.

W Dentalblue w powyższych przypadkach korzystamy z urządzenia Leica M300, które zapewnia trójwymiarowy obraz z dużą głębią oraz szerokim polem widzenia.