Olśniewający uśmiech nie musi wcale pozostawać w strefie naszych marzeń. Także wtedy, gdy wydawać by się mogło, że palenie papierosów bądź też codzienne picie kawy, herbaty czy sztuczne barwniki stosowane w żywności trwale zmieniły kolor naszych zębów. Metody wybielania, które stosowane są współcześnie w gabinetach stomatologicznych mogą rozjaśnić uśmiech nawet o 14 odcieni w skali VITA. Co do ich wyboru, powinniśmy zdać się przede wszystkim na sugestie naszego lekarza, który oceni stan jamy ustnej oraz rzeczywistą skalę przebarwień. Nie zapominajmy jednocześnie, że popularne domowe sposoby mogą tak naprawdę przynieść więcej szkody niż pożytku, niszcząc m.in. szkliwo.

Usunięcie kamienia

Oczywiście zabieg ten sam w sobie nie jest jedną z metod wybielania zębów. Nie zmienia to jednak faktu, że usunięcie kamienia w gabinecie stomatologicznym z założenia powinno nieco rozjaśnić nasz uśmiech. Poza tym wykonanie tej procedury jest koniecznością, jeśli wdrożyć chcemy jedną z profesjonalnych metod wybielania zębów. Regularne usuwanie kamienia (raz w roku lub w niektórych przypadkach co ok. 6 m-cy) zaleca się ponadto wszystkim pacjentom – w ramach profilaktyki chorób dziąseł oraz przyzębia.

Metoda naświetleniowa

W tym przypadku stosuje się specjalistyczne lampy emitujące zimne niebieskie światło. Zabieg przeprowadzić można wyłącznie w gabinecie, a czas jego trwania wynosi ok. 30 min.

Nakładkowe wybielanie zębów

Zabiegi z zastosowaniem nakładek oraz dedykowanych żeli przeprowadzać można zarówno w gabinecie, jak i samodzielnie w domu, pozostając jednak pod stałym nadzorem lekarza. W zależności od wybranego przez specjalistę preparatu proces może trwać od kilku do kilkunastu dni. W tym czasie pacjent musi codziennie nosić nakładki nawet do kilkunastu godzin na dobę.

Żel Opalescense Xtra Boost

Ten aktywny chemicznie preparat pozwala wybielić zęby bez stosowania nakładek oraz bez dodatkowej aktywacji światłem. Cała procedura przeprowadzana jest w gabinecie i trwa od 30 do 60 min.

Pamiętajmy, że ostateczny efekt uzależniony jest o naturalnego koloru naszych kości oraz wielu innych czynników.