Nadwrażliwość – jak radzić sobie z nią zimą?
Bolesne dolegliwości, związane z nadwrażliwością szyjek zębowych, zwykle objawiają się poprzez spożywanie zimnych dań i napojów. Jednak dyskomfort występujący w okolicy krawędzi dziąseł, może być także spowodowane zimnem panującym na zewnątrz. Wdychanie mroźnego powietrza przyczynia się do odczuwania dotkliwego bólu związanego z wspomnianą przypadłością oraz wzmożoną wrażliwością na bodźce.
W celu zniwelowania bólu związanego z dolegliwościami nadwrażliwych zębów, warto podjąć odpowiednie działania. Nie jesteśmy w stanie wpłynąć na pogodę, ale możemy zmienić dotychczasową pielęgnację. Szczoteczki z miękkim włosiem, pasty zawierającej składniki łagodzące objawy nadwrażliwości, takie jak m.in. chlorek potasu czy fluorki, a także zabiegi wzmacniające szkliwo, mogą pomóc przetrwać ten trudny dla zębów i całego organizmu czas.
Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym – klucz do zdrowia
Szczególnie w sezonie jesienno-zimowym warto pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych, które pomogą we wczesnym wykryciu wszelkich nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej. Wskutek sezonowego osłabienia, organizm może być bardziej podatny na tzw. choroby odogniskowe. Warto pamiętać, że namnażające się bakterie odpowiedzialne za choroby zębów, mogą prowadzić także do poważnych schorzeń w całym organizmie, w tym m.in. kłębuszkowego zapalenia nerek, cukrzycy, czy zapalenie osierdzia.
Każde niepokojące objawy, szczególnie te ujawniające się wskutek zimna, powinny zostać skonsultowane ze stomatologiem. Ból może być spowodowany nie tylko nadwrażliwością, ale również rozwijającym się stanem zapalnym. Dlatego w celu zadbania o prawidłową kondycję jamy ustnej oraz całego organizmu, należy pamiętać o wizytach kontrolnych oraz odpowiedniej pielęgnacji zębów.