Nieleczona próchnica, choroby przyzębia lub inne problemy w obrębie jamy ustnej mogą być jedną z przyczyn cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca czy też zapalenia stawów. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że zły stan naszych zębów może wpływać także na zdrowie zatok.

Jeśli często cierpisz z powodu przewlekłego kataru lub zapalenia zatok, może to być sygnał, że warto umówić wizytę nie tylko u otorynolaryngologa, lecz także u swojego dentysty.

Nieskuteczne leczenie zapalenia zatok

Jeśli działania dotychczas podjęte przez lekarza laryngologa nie przynoszą żadnych rezultatów, należy przyjrzeć się bliżej stanowi jamy ustnej. Infekcje zębów i okostnej zaliczane są do częstych przyczyn zapalenia zatok szczękowych, jak również przynosowych. Szacuje się, że aż ok. 10-12% przypadków ma podłoże w nieprawidłowościach w obrębie jamy ustnej.

Do przyczyn zębopochodnych zalicza się jednak nie tylko choroby miazgi oraz tkanek okołowierzchołkowych, lecz także powikłania po leczeniu endodontycznym. Stosunkowo często problemy natury laryngologicznej są wynikiem przedostania się materiału endodontycznego do jamy zatoki przyzębowej.

Objawy zapalenia zatok wywołanego przez zły stan uzębienia

Pacjenci najczęściej skarżą się w takich przypadkach na:

  • uciskające bóle głowy,
  • bóle m.in. w okolicy górnych trzonowców,
  • nadwrażliwość w okolicy przedniej części zatoki szczękowej.

Niestety bardzo często nie wiążemy powyższych objawów z ich realną przyczyną. Nieświadomi tej zależności błędnie zakładamy, że to problem laryngologiczny wywołuje bóle zębów, a nie odwrotnie.

Diagnostyka

Pierwszym krokiem będzie badanie stomatologiczne, czyli przegląd wykonany przez dentystę. Niezbędne może okazać się jednak wykonanie tomografii komputerowej np. CBCT, która dostarczy dokładnych informacji na temat stanu zatok przynosowych i szczękowych, a także pozwoli ocenić dokładność wypełnienia kanałów zębowych czy też wykryć ewentualne zmiany okołowierzchołkowe. CBCT pozwoli też potwierdzić lub wykluczyć problemy natury periodontologicznej.