Periodontologia zajmuje się chorobami zapalnymi zlokalizowanymi w obrębie przyzębia i schorzeniami błon śluzowych jamy ustnej. Zmiany w jamie ustnej mogą być spowodowane przez wiele czynników. W przypadku chorób przyzębia głównym czynnikiem mogą być bakterie i grzyby, które bytują w obrębie jamy ustnej.

Dentalblue kadra

Lekarz stomatolog
Marianna Tomaszczyk

Periodontologia

Czym jest przyzębie?

To wszystkie tkanki odpowiedzialne za osadzenie zęba w zębodole. Przyzębie to nie tylko dziąsła jak powszechnie wszyscy sądzą. To także ozębna, okostna, kość wyrostka zębodołowego oraz cement korzeniowy.

Do najczęstszych schorzeń, których leczeniem zajmuje się lekarz periodontolog, zaliczamy: 

  • paradontozę,
  • zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia.

Najczęstszym objawem z jakim zgłaszają się pacjenci do periodontologa to długotrwałe krwawienie dziąseł. Ale można także odnotować pacjentów skarżących się na odsłonięcie szyjek zębowych, obrzęki, tkliwość i wrażliwość na słodkie, słone czy zimne pokarmy, obrzęki zębów a także ruszanie się zębów stałych. Periodontolog pomoże także w przypadku suchości w jamie ustnej czy brzydkiego zapachu z jamy ustnej. Niestety ten ostatni objaw jest często ignorowany przez samych pacjentów, tymczasem długotrwały, nie związany ze spożytym ostatnim posiłkiem, zapach z ust może być jednostką chorobową.  

Należy pamietać, że za większość problemów z przyzębiem odpowiedzialna jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Jeśli szczotkowanie zębów jest zbyt krótkie lub niedokładne, osadza się a nich płytka bakteryjna, która a czasem zamienia się w osad a potem kamień nazębny. Kamień natomiast,  jest źródłem bakterii i toksyn, które są główna przyczyną stanów zapalnych przyzębia i jamy ustnej.

Lekarze DENTALBLUE dysponują całą gamą metod leczenia paradontozy zapewniając tym samym kompleksową opiekę z zakresu jej leczenia.

Wykonywane zabiegi:

Choroby przyzębia

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego oraz zapisów na wizytę

Languages »
Skip to content