Leczenie protetyczne w zależności od indywidualnego stanu zdrowia jamy ustnej Pacjenta, problemów funkcjonalnych i estetycznych, z jakimi się boryka, a także jego potrzeb i oczekiwań może obejmować zastosowanie różnych uzupełnień protetycznych. 

Najogólniej dzieli się je na uzupełnienia ruchome i stałe. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, można w każdej chwili wyjąć z jamy ustnej, drugie – mocowane są w jamie ustnej Pacjenta na stałe.

Dentalblue Katarzyna

Lekarz stomatolog
Katarzyna Wawrzyn

Dentalblue kadra

Lekarz stomatolog
Oleksandr Chorba

Protetyka

RODZAJE UZUPEŁNIEŃ STAŁYCH

Korony protetyczne
Są to wykonane ze specjalnych materiałów uzupełnienia, które mają za zadanie odbudowę naturalnej korony zębowej, zniszczonej np. na skutek bardzo zaawansowanej próchnicy czy urazów mechanicznych. Do najczęściej stosowanych koron protetycznych zalicza się korony porcelanowe, cyrkonowe oraz pełnoceramiczne. Korony protetyczne są umieszczane na uprzednio wyleczonych, lekko zeszlifowanych zębach własnych Pacjenta, a w sytuacji ich braku – również na implantach (jeśli oczywiście u Pacjenta jest możliwość przeprowadzenia leczenia implantologicznego).
Wkłady koronowo – korzeniowe
To konstrukcje protetyczne, które stosuje się w przypadku zębów z bardzo mocno zniszczoną koroną, ale zdrowym (lub wyleczonym kanałowo) korzeniem. Są one cementowane w pozostającym w tkankach korzeniu i stanowią pewnego rodzaju filar, na którym dentysta można przeprowadzić odbudowę części koronowej. Leczenie protetyczne z zastosowaniem wkładów koronowo – korzeniowych może obejmować użycie wkładów indywidualnych, czyli wykonanych w laboratorium protetycznym na podstawie pobranego wycisku lub wkładów standardowych wykonanych z włókien węglowych lub szklanych.
Inlay/onlay
Są to rodzaje wypełnień protetycznych stosowanych w przypadku zębów z bardzo dużymi ubytkami próchnicowymi. Wykonuje się w laboratorium protetycznym na podstawie wycisków pobranych uprzednio od pacjenta. Najczęściej spotykane są porcelanowe wypełnienia inlay/onlay, ale można wykonywać je także np. z materiałów kompozytowych czy stopów złota. Pozwalają one na precyzyjne zrekonstruowanie anatomicznego kształtu zęba, zapewniając doskonały efekt funkcjonalny i estetyczny.
Most protetyczny
Leczenie protetyczne z użyciem mostu zalecane jest pacjentom najczęściej z brakiem kilku zębów w łuku zębowym. Most protetyczny zbudowany jest z koron protetycznych osadzonych na tzw. filarach, czyli odpowiednio oszlifowanych zębach własnych pacjenta lub na implantach. Może być on wykonany ze stopów metali i pokryty kompozytem lub ceramiką, spotyka się również mosty na podbudowie cyrkonowej i mosty ceramiczne łączone włóknem szklanym.
Licówki
Licówki to cieniutkie płatki, wykonane najczęściej z porcelany, kompozytu lub ceramiki, które cementuje się do przedniej powierzchni lekko zeszlifowanego zęba. Dzięki licówkom można odbudować lekkie uszkodzenia mechaniczne (ukruszenia korony, pęknięcia), zamaskować trudne do usunięcia przebarwienia czy zamknąć diastemę.
korona-porcelanowa
Proces leczenia kanałowego. renderowania 3D
Inlay Onlay Nakładka cyrkonowa czas na Twój skan
MOST PROTETYCZNY
pilowanie zebow a licowki

RODZAJE UZUPEŁNIEŃ RUCHOMYCH

Leczenie protetyczne z użyciem protez zębowych
W przypadku większych braków zębowych, obejmujących kilka-kilkanaście zębów, jak i całkowitego bezzębia, często stosowanym rozwiązaniem są protezy zębowe. Jeśli mają one uzupełnić częściowe braki w uzębieniu, mamy do czynienia z protezami częściowymi, u pacjentów z całkowitym bezzębiem stosuje się protezy całkowite. Protezy zębowe dzieli się także na ruchome i stałe, ze względu na rodzaj mocowania w jamie ustnej, a także pod kątem materiałów, z których zostały wykonane (m.in. proteza akrylowa czy nylonowa). Różnią się one m.in. jakością użytkowania, trwałością, estetyką, a co się z tym wiąże – również kosztem.
proteza stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna umożliwia bezbolesne i trwałe leczenie braków uzębienia bądź jego korektę.

 Odbudowa uzębienia pozwala na osiągnięcie zadowalających efektów wizualnych i funkcjonalnych takich jak :

Leczenie protetyczne pozwala na poprawę wyglądu, zdrowia i samopoczucia oraz na zachowanie prawidłowego zgryzu. Odpowiednia proteza stomatologiczna znacznie polepsza nie tylko wygląd uzębienia, ale i komfort życia. Pozwala także na właściwe przeżuwanie pokarmów i zapobiegnie zmianom w całym łuku zębowym.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego oraz zapisów na wizytę

Languages »
Skip to content