Czy wiesz że…

WYBIELANIE ZĘBÓW

Wśród szybko rozwijających się społeczeństw można dostrzec powszechną presję dążenia do doskonałości w różnych dziedzinach życia. Skłania ona współczesnego człowieka do korygowania  swojego wizerunku według obecnie uznawanych standardów piękna. Wzorce estetyki odkryte przez starożytnych a opierające się na zasadzie złotych proporcji nie zdezaktualizowały się. Tym nie mniej nasze wymagania zwiększyły się.  W kontekście jakości uśmiechu oznacza to że za idealne uważa się obecnie nie tylko zęby proporcjonalne i prawidłowo ustawione w łuku ale i o  jasnym kolorze.

Można nawet stwierdzić, że dziś synonimem uśmiechu doskonałego są po prostu białe zęby.

Dlatego to właśnie  odcień zębów stał się  powodem poszukiwania bezpiecznych i skutecznych metod wybielania. Jako procedura zachowawcza wybielanie spełnia kryteria zabiegu minimalnie inwazyjnego.

Sukces i efektywność zabiegu wybielania oraz wybór odpowiedniej techniki i procedury klinicznej zależą od wielu czynników. Stąd zjawisko rozjaśniania koloru zębów stanowi problem złożony i wymagający odpowiedniego zasobu, ciągle aktualizowanej wiedzy.

Wybielanie zębów opiera się na cyklu reakcji utleniania i redukcji związków o charakterze barwników. Nadtlenek wodoru i nadtlenek karbamidu to związki będące podstawowym składnikiem obecnie wykorzystywanych w stomatologii preparatów do wybielania zębów. Nadtlenek karbamidu dzięki obecności mocznika jest stabilną formą nadtlenku wodoru. W trakcie procesu utleniania barwniki powodujące przebarwienia zębów ulegają przemianie do bezbarwnych związków, co w rezultacie prowadzi do rozjaśnienia zębów.

Niewątpliwie każdy zabieg wybielania powinien być poprzedzony badaniem lekarskim, podczas którego lekarz ocenia rodzaj przebarwień. Ponadto dentysta przeprowadza wywiad z pacjentem, starając się ustalić czynnik etiologiczny powstałych przebarwień. Badaniem wewnątrzustnym jest  oceniany stan błony śluzowej oraz  tkanek twardych. Następnie lekarz określa aktualny odcień barwy zębów co wymaga  wykonania zabiegu  profesjonalnego oczyszczania zębów.

Metoda wybielania zębów jest dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta. Możemy brać pod uwagę następujące metody: wybielanie profesjonalne, które lekarz przeprowadza w gabinecie stomatologicznym, nocne wybielanie nakładkowe w domu pod nadzorem lekarza stomatologa oraz metoda kombinowana.  Polega ona na rozpoczęciu procesy wybielania  w gabinecie stomatologicznym  a następnie pacjent w warunkach domowych kontynuuje zabieg przez okres 1-3 dni.

Największą zaletą procedury  wybielania przeprowadzanej w gabinecie stomatologicznym jest krótki czas trwania zabiegu (od 30 do 60 minut) oraz niemal natychmiastowy efekt rozjaśnienia zębów.

Za wady tego systemu można uznać większe  stężenie środków wybielających oraz wyższy koszt zabiegu dla pacjenta. Wybielanie w warunkach domowych zakłada użycie 10% lub 15% nadtlenku karbamidu opraz aplikację za pomocą indywidualnej szyny którą pacjent nosi przez kilka godzin w czasie dnia lub podczas snu. Zabieg jest wykonywany przez pacjenta, ale nadzorowany i kontrolowany przez lekarza w czasie regularnych  wizyt.

Jednym z niekorzystnych zjawisk towarzyszących zabiegowi wybielania zębów jest nadwrażliwość zębów i dziąseł. Cechuje się ona różną intensywnością , najczęściej mając związek z stężeniem stosowanych związków utleniających.

Badania przeprowadzone na naszych pacjentach dowodzą, że zarówno żądany stopień wybielania nie jest bezpośrednio uzależniony od liczby zastosowań, czasu aplikacji lub od stężenia środków wybielających. Przy stosowaniu preparatów o mniejszych stężeniach związków utleniających wymagany jest dłuższy czas wybielania, a osiągnięte efekty mogą być takie same, jak przy preparatach 30- 35%.