Wraz z wiekiem, dochodzi do poważnych zmian w całym organizmie. Są one widoczne szczególnie w obrębie twarzy i zębów, których kondycja może sprawiać, że wyglądamy znacznie starzej niż wskazuje na to nasza data urodzenia. Dlatego aby na dłużej cieszyć się młodym i promiennym uśmiechem, warto podjąć działania minimalizujące ryzyko powstawania defektów oraz mogące zniwelować już powstałe nieprawidłowości.

 

Ścieranie

Jedną z głównych przyczyn, w znacznym stopniu wpływającą na kształt i estetykę zębów, jest ścieranie. W pewnym zakresie jest to naturalny proces, jednak może być także konsekwencją nawyków bądź stresu. Dochodzi do niego m.in. poprzez obgryzanie paznokci, nadmierne zaciskanie zębów czy częste podtrzymywanie głowy. Może być on także skutkiem bruksizmu.

W konsekwencji wspomnianych zachowań, dochodzi do zanikania charakterystycznych falbanek oraz znacznego ścierania zębów, które ma duży wpływ na estetykę uśmiechu.

Ścieranie powoduje również zmniejszenie grubości szkliwa oraz odsłonięcie zębiny. Jej naturalna, lekko żółta barwa, która łatwo ulega dodatkowym zabarwieniom, sprawia że uśmiech wygląda nieestetycznie, mogąc dodawać lat.

 

Braki w uzębieniu oraz zmiana barwy szkliwa

Za nieatrakcyjny uśmiech w dużej mierze odpowiadają braki jednego bądź kilku zębów. Są one nie tylko problemem estetycznym – przyczyniają się także do zanikania kości szczęki bądź żuchwy, czyli tak zwanej atrofii. Niezastosowanie uzupełnienia protetycznego może w konsekwencji powodować brak odpowiedniego podparcia dla mięśni twarzy, co może przyczyniać się do powstawania widocznych zwiotczeń oraz optycznej zmiany owalu twarzy.

Dużym problemem są także przebarwienia szkliwa. Wraz z wiekiem, zęby stają się coraz bardziej żółte, a barwa szkliwa niejednorodna, co z pewnością może mieć wpływ na atrakcyjny wygląd uśmiechu.

Z pomocą przychodzi stomatologia estetyczna oraz rozwiązania protetyczne. Licówki porcelanowe, korony i mosty, a także implanty stomatologiczne, dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta, pozwalają przywrócić młodzieńczy i olśniewający uśmiech.