Korony protetyczne na podbudowie metalowej wykonywane są przeważnie z wykorzystaniem stopu kobaltu i chromu. Rozwój nowoczesnych technik w stomatologii i protetyce pozwolił jednak pójść o krok dalej i produkować podbudowy z materiałów biokompatybilnych, w technologii druku 3D. Na czym polega ta technologia i jakie są jej najważniejsze zalety?

Podbudowy z drukarki 3D

Być może już w niedalekiej przyszłości precyzyjny druk 3D całkowicie zastąpi stosowane dotychczas techniki modelowania w protetyce stomatologicznej. Produkcja podbudów protetycznych w technologii druku 3D jest szybsza, bardziej precyzyjna i efektywna, a przy tym mniej obciążająca dla pacjenta. W procesie drukowania 3D wzorzec odtwarzany jest poprzez nakładanie materiały warstwa po warstwie, aż do uzyskania precyzyjnego produktu. Jeden wydruk pozwala uzyskać gotową podbudowę, którą wystarczy pokryć warstwą ceramiki. Dzięki temu pacjent będzie mógł uzyskać uzupełnienie protetyczne już w ciągu jednej wizyty w gabinecie.

Szybciej i bez strat

Czym różni się drukowanie 3D od obecnie stosowanych technik? Obecnie powszechnie wykonuje się podbudowy pod korony protetyczne metodą frezowania bądź odlewania. Są to metody dość czasochłonne, a jednocześnie wymagają dalszej, precyzyjnej obróbki, polegającej przeważnie na zdejmowaniu materiału warstwa po warstwie, aż do uzyskania produktu idealnie odwzorowującego zadany model. Obróbka wiąże się ze stratami materiału, a do tego wymaga skomplikowanych narzędzi. Na dodatek technika produkcji i obróbki sprawia, że niestety mogą pojawić się niedokładności wymiarowe, co może skłaniać pacjenta do kilku wizyt celem poprawek i dopasowania. Druk 3D jest tak precyzyjny, że takie niedokładności wyklucza.

Drukarki 3D we współpracy ze skanerami wewnątrzustnymi oraz oprogramowaniem CAD/CAM znacząco ograniczają ryzyko błędu ludzkiego i zapewniają wysoką powtarzalność rezultatów. Zautomatyzowana produkcja to krótszy czas oczekiwania na protezę i mniejszy nakład pracy, niż wytwarzanie protez tradycyjnymi metodami. Te zalety przekładają się bezpośrednio na zwiększoną satysfakcję pacjenta.