AKTUALNOŚCI

Informacja o wpływie działalności wykonywanej przez jednostkę organizacyjną na zdrowie ludzi i na środowisko

Nazwa jednostki organizacyjnej

Dentalblue Katarzyna Wawrzyn
ul. Pułaskiego 35, 15-337 Białystok

Podstawa prawna: ustawa Prawo atomowe / Dz.U. 2019 poz. 1792/ zgodnie z art. 32c pkt.2

 • Jednostka wykonuje działalność związaną z narażeniem na promieniowanie jonizujące, polegające na :
 • uruchamianiu i stosowaniu urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące; zezwolenie PWIS/ -aparaty stomatologiczne wewnątrzustne: Focus Kavo, Planmeca Intra;
  -aparat rtg do zdjęć pantomograficznych i cefalometrycznych: Planmeca Promax 3D
 • uruchamianiu pracowni decyzja PWIS nr 1/D-I/OR/2013
 • zgoda PWIS – decyzja z dnia 03.01.2014r. na działalność medyczną związaną z wykorzystaniem promieniowania jonizującego
 • Jednostka prowadzi kontrolę narażenia pracowników przy pomocy:
 • dawkomierzy indywidualnych- w ciągu minionych 12 miesięcy (od 02.01.2019r. Do 31.12.2019r.) zmierzona dawka efektywna wyniosła: 4X<0.10 Hp(10)z (mSv)

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie dawek granicznych promieniowania jonizującego / Dz.U z 2005 poz.168/- dopuszczalna wartość narażenia na promieniowanie jonizujące wynosi:

– pracownicy: 20mSv/rok;

– ogół ludności : 1mSv/rok.

Uwaga:

 • na podstawie zmierzonych i obliczonych dawek stwierdza się, że działalność w minionych 12 miesiącach nie miała negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko.

 • Pracownia nie uwalnia do środowiska substancji promieniotwórczych.

*pomiary dozymetryczne : do wyboru : dozymetr indywidualny, dozymetr środowiskowy lub oba

 

14.04.2021

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „Dentalblue”

Higienizacja jamy ustnej jest niezwykle ważna w utrzymaniu zdrowia zębów i dziąseł, ponieważ pozwala pozbyć się gromadzącej się płytki bakteryjnej. 🧐 Zapraszamy więc na regularne piaskowanie zębów, usuwanie kamienia nazębnego i zabezpieczającą zęby fluoryzację. 👌👌

31.08.2020

W niektórych przypadkach znalezienie źródła bólu, a co za tym idzie zaplanowanie stosownego leczenia, wymaga zastosowania dodatkowej diagnostyki. 🧐 Funkcjonująca w naszej przychodzi pracownia radiologiczna wyposażona jest w sprzęt do wykonywania tomografii komputerowej wiązką stożkową (CBCT). 🦷 Technika trójwymiarowego obrazowania szczękowo-twarzowego wykorzystywana może być także w leczeniu ortodontycznym, implantologicznym czy też periodontologicznym. 👨‍⚕️
Więcej informacji na naszej stronie 👉 https://tinyurl.com/y5jrv7nx

 

18.07.2019r.

Kochani Pacjenci !!!

Do naszego zespołu dołączyły dwie zdolne i bardzo sympatyczne higienistki stomatologiczne !

 

Magdalena Martynowicz oraz Marlena Rakowska sumiennie dbają o to, aby nasi Pacjenci prawidłowo dbali o higienę jamy ustnej.

Dziewczyny w naszej Przychodni przede wszystkim zajmują się wykonywaniem pakietu higienizacyjnego.

Na czym to polega ????

Pakiet higienizacyjny składa się z:

skallingu który jest podstawową metodą usuwania kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Jest to zabieg higieniczny, którego głównym celem jest profilaktyka próchnicy oraz paradontozy (zapalenia przyzębia);

polishingu – jest to polerowanie koron i korzeni zębów przy pomocy gumek dentystycznych lub past do profesjonalnego oczyszczania zębów. Zapobiega to ponownemu osadzaniu się kamienia i powstawaniu nalotów na powierzchniach zębów i korzeni;

piaskowania – jest to zabieg, który ma na celu usunięcie osadu oraz drobnych przebarwień;

fluoryzacji – to zabieg polegający na nałożeniu na powierzchnię zębów preparatu o wysokim stężeniu fluoru. Ma to na celu :

 • uodpornienie szkliwa zębów na działanie szkodliwych kwasów i bakterii;
 • remineralizację szkliwa, to znaczy odbudowę w miejscach, gdzie pojawiają się drobne ubytki;
 • hamowanie rozwoju bakterii, które przyczyniają się do powstawania próchnicy;
 • tworzenie na zębach bariery, która utrudnia przywieranie osadu i tworzenie się kamienia nazębnego.

Na taką wizytę trzeba przeznaczyć około godziny, gdyż oprócz pakietu, higienistki opowiedzą Państwu dokładnie jak należy właściwie dbać o higienę jamy ustnej oraz rozwieją wszelkie wątpliwości z tym związane.

Do końca lipca w naszej Przychodni mamy przygotowaną promocję. W każdy poniedziałek koszt zabiegu to jedynie 100 zł (cena regularna 250 zł). Co więcej, każdy kto doda opinię o naszej placówce na Google Maps, będzie mógł skorzystać z promocji w wybranym przez siebie terminie.

Zadbaj o swój uśmiech już dziś !!!!!

29.04.2019

Nowość w naszej przychodni !!!

Nakładki ortodontyczne Clear Aligner !!!

Nakładki ortodontyczne Clear Aligner są alternatywą dla ruchomych i stałych aparatów ortodontycznych. Są to przeźroczyste, estetyczne i komfortowe w użytkowaniu nakładki na zęby, które skutecznie leczą wady zgryzu w krótszym czasie od standardowego leczenia.

W tradycyjnych aparatach to druty i zamki wywierają odpowiednie siły na zęby co powodowało zmianę ich położenia. W nakładkach Clear Aligner siły te wywierają różnej grubości płytki w trzech rozmiarach: soft – 0,5 mm, medium – 0,625 mm oraz hard – 0,75 mm.

Ich działanie wspomagane jest elastycznymi wyciągami i specjalnie zaprojektowanymi do tego celu Power Gripami przyklejanymi do zębów.

System Clear Aligner to gwarancja maksymalnego komfortu leczenia, najwyższej estetyki aparatu ortodontycznego, perfekcyjnej higieny podczas leczenia ortodontycznego połączona z wysoką efektywnością leczenia wad zgryzu.

Metoda Clear Aligner to nieinwazyjna terapia ortodontyczna przeznaczona zwłaszcza dla osób ceniących sobie estetykę. Z nakładkami Clear Aligner można swobodnie rozmawiać i śmiać się. Głównymi zaletami nakładek CA jest wysoki komfort, idealna higiena oraz czas leczenia skrócony do minimum.

 Dla kogo?

Nakładki są przeznaczone dla wszystkich, którzy  nie wyobrażają sobie noszenia stałego aparatu ortodontycznego. Clear Aligner jest idealnym rozwiązaniem także dla osób uczulonych na nikiel i klej kompozytowy, który jest stosowany przy zakładaniu zamków ortodontycznych.

Przezroczyste szyny są coraz częściej wybierane przez osoby, które boją się negatywnych skutków noszenia aparatów stałych, jak wyrywanie zdrowych zębów, próchnica, przebarwienia, zniszczenie szkliwa czy podrażnione dziąsła.

Kwalifikacja pacjenta odbywa się podczas konsultacji, w trakcie której lekarz ocenia, czy dana wada nadaje się do leczenia tą metodą.

Ponieważ w jednym etapie leczenia, wszystkie trzy płytki soft, medium i hard mają ten sam kształt to różnica pomiędzy nimi polega na sile oddziaływania na zęby poprzez zwiększenie grubości płytki i jej sztywności.

Tak rozbudowany system pozwala na realizowanie takich ruchów zębów jak: przesunięcia, intruzje, ekstruzje, angulacje, rotacje, torkowanie a także na leczenie takich wad  jak:  silne stłoczenia zębów, diastemy, zgryzy otwarte, zgryzy głębokie, zgryzy krzyżowe , wady klasy II i III. Nakładki Clear Aligner to idealne rozwiązanie do leczenie tzw. recydyw czyli nawrotów wad zgryzu po leczeniu ortodontycznym.

Przebieg leczenia z zastosowaniem aparatu Clear Aligner

Konsultacja z lekarzem ortodontą

Podczas pierwszej wizyty lekarz ortodonta ocenia, czy dana wada kwalifikuje się do leczenia nakładkami Clear Aligner. Jesli tak to lekarz wykonuje pacjentowi zdjęcia cefalometryczne i pantomograficzne oraz pobiera wyciski robocze (tradycyjne lub cyfrowe), z których technik wykona modele diagnostyczne i wykona set-up wraz z dokładnymi pomiarami przesunięć poszczególnych zębów. Wykonane zdjęcia, modele i set-up posłużą lekarzowi do przygotowania indywidualnego planu leczenia.

Plan leczenia

Na tej wizycie lekarz ortodonta przedstawia pacjentowi szczegółowy plan leczenia nakładkami Clear Aligner, który zawiera:

– symulację wyników leczenia

– czas leczenie

– koszt leczenia

– informacje czy podczas leczenia pojawią się dodatkowe elementy typu wyciągi, guziki itp.

Po akceptacji planu leczenia w ciągu kilku dni wykonywane są w labolatorium pierwsze komplety nakładek Clear Aligner.

Leczenie

Pacjent otrzymuje pierwszy komplet nakładek o trzech grubościach (soft 0,5 mm, medium 0,625 mm i hard 0,75 mm) na każdy z łuków zębowych. Nakładki soft i medium  powinny być noszone po  1  tygodniu każka, natomiast nakładkę hard pacjent nosi przez okres około 2 tygodni ściśle według zaleceń lekarza. W 3-cim tygodniu ortodonta pobiera ponownie wyciski robocze do kolejnego kompletu szyn, a w 4-tym tygodniu pacjent otrzymuje nowy komplet nakładek. Procedura taka jest powtarzana co miesiąc do momentu ukończenia aktywnego okresu leczenia.

Okres retencji czyli stabilizowania zębów w nowej pozycji

Okres ten trwa zazwyczaj dwukrotnie dłużej niż czas aktywnego leczenia. Podczas stabilizowania zębów w nowej pozycji, Pacjent nosi zalecany przez lekarza ortodontę aparat retencyjny

Co wyróżnia aparat Clear Alinger ? Zalety aparatu:

Dyskrecja i estetyka – Clear Alinger to aparat ortodontyczny, który jest niemal niezauważalny, natomiast rezultat jego działania owszem! To doskonałe rozwiązanie dla tych, których odstrasza wizja „zdrutowanej szczęki”.

Komfort i wygoda w kwestii higieny jamy ustnej –nakładki z łatwością ściąga się do jedzenia, co daje znaczną swobodę w utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej (w porównaniu ze stałym aparatem). Dodatkowo są proste w czyszczeniu.

Elastyczność i gładkość – dzięki tym cechom minimalizowane jest ryzyko ranienia tkanek jamy ustnej.

Wyjmowalność – w nagłych wypadkach stwarza możliwość niemal natychmiastowego leczenie zachowawczego i protetycznego. Z tym, że jeśli w wyniku leczenia zostanie zmieniony kształt zęba, to koniecznym staje się wykonanie nowych nakładek.

Biokompatybilość materiału, z którego jest wykonany aparat– gwarancja bezpieczeństwa dla ludzkiego organizmu. Fenomenalne rozwiązanie dla osób uczulonych na nikiel, czy klej kompozytowy wykorzystywany do mocowania zamków w tradycyjnych aparatach ortodontycznych.

12.03.2019

Czy wiesz, że… ???

Ubytki w zębach mogą powstać nie tylko przez próchnicę?

Jedną z przyczyn powstania takich ubytków jest proces abrazji, czyli ścierania twardych tkanek zęba pod wpływem zewnętrznych czynników fizycznych. Najczęściej dochodzi do tego na skutek zbyt mocnego szczotkowania zębów, używania twardej szczoteczki i pasty o wysokiej ścieralności.

Szczególnym rodzajem abrazji zębów są abrazje zawodowe. W tym przypadku ubytki w szkliwie wywołane są obecnym w miejscu pracy pyłem ściernym, przygryzaniem nitki przez krawcową czy też trzymaniem gwoździ między zębami. Szkodliwy jest też nawyk trzymania i zagryzania długopisu zębami!!!

Zachęcamy do umówienia wizyty w naszej przychodni!!!

Tel. do rejestracji: 85 748 00 50, 692 497 741

15.02.2019

Drodzy pacjenci !!!

Chcielibyśmy Wam zaproponować naszą nową ofertę jaką są MediRaty, dzięki którym doskonałe samopoczucie czy wspaniały uśmiech mogą być jeszcze bliżej Ciebie!!! Dobrze wiemy, że prywatne leczenie stomatologiczne może być bardzo kosztowne. Jednak pieniądze nie powinny być powodem, dla którego rezygnujemy ze swojego zdrowia.

MediRaty to bardzo wygodny sposób opłacania kosztów leczenia stomatologicznego, które można rozłożyć na 12, 24 lub 48 rat w bardzo korzystnym oprocentowaniu.

Więcej informacji można uzyskać pod nr infolinii 801 000 265 lub na stronie internetowej www.mediraty.pl .

Zachęcamy do umawiania wizyt w naszej przychodni. Numer do rejestracji 692 497 741, 85 748 00 50

31.01.2019

Czy wiesz, że…???

Wysiłek fizyczny w jakiejkolwiek postaci jest świetnym sposobem na utrzymanie organizmu w dobrej kondycji. Wizyty na siłowni dają nam tężyznę fizyczną i piękną, umięśnioną, zgrabną sylwetkę. Jednak ćwiczenie z dużymi ciężarami nie zawsze jest korzystne dla naszych zębów. Badania wykazały, że 80% sztangistów zaciska zęby zbyt mocno. Można porównać to do dolegliwości zgrzytania zębami. Podczas nadmiernego zaciskania, na zęby działają ogromne siły, które mogą doprowadzić do ich rozchwiania lub nawet utraty.

W takich przypadkach dla ochrony zębów zaleca się stosowanie szyny zgryzowej, która chroni je przed ścieraniem się i obciążeniem. Jeśli nie odpowiada nam noszenie szyny, podczas wysiłku powinniśmy dociskać język do podniebienia lub wydawać z siebie głośne dźwięki, co zapobiegnie zaciskaniu zębów. Oczywiście nie można zapomnieć o regularnych wizytach u stomatologa!

Zapraszamy do umówienia się na wizytę. Tel. do rejestracji: 692 497 741 , 85 748 00 50.

22.01.2019

Cierpisz z powodu nadwrażliwości zębów ?

➡Nadwrażliwość zębów może być bardzo uciążliwa. Szczególnie, gdy lubimy sięgać po zimne, słodkie lub kwaśne napoje i posiłki. Ból może występować także podczas mycia i nitkowania zębów. Dolegliwość ta wiąże się z ostrym i krótkotrwałym bólem.

➡Aby zapobiec tej nieprzyjemnej przypadłości, warto korzystać ze specjalistycznych zabiegów stomatologicznych, takich jak:

✅Fluoryzacja – nazywana inaczej lakierowaniem, polega na nałożeniu na nasze zęby lakieru fluorowego. Fluor wzmacnia szkliwo i powoduje, że zęby są bardziej odporne na kwasy. Zabieg należy powtórzyć po pół roku.

✅Stymulacja mineralizacji – polega na zamknięciu otwartych kanalików zębowych specjalnymi materiałami, które je uzupełnią.

✅Impregnacja – lekarz nakłada preparat, który zmniejsza nadwrażliwość zębów.

✅Zabieg usunięcia kamienia nazębnego.

Jeśli zauważyłeś u siebie niepokojące objawy, umów się na bezpłatny przegląd stomatologiczny pod nr telefonu : 85 748 00 50 lub 692 497 741

14.12.2018

Czym jest zabieg natychmiastowego wybielania zębów?

Wybielanie jest procesem, który wykorzystuje nadtlenek wodoru w większym lub mniejszym stężeniu (w zależności od przebarwień) do utleniania barwników do związków bezbarwnych. Zabieg natychmiastowego wybielania zębów może wykonać tylko doświadczony lekarz stomatolog. Taka wizyta trwa zazwyczaj od 30 do 45 min i jest poprzedzona konsultacją, na której lekarz ocenia rodzaj przebarwień i stan jamy ustnej.

Jest kilka powodów do wybielania zębów:
– najczęstszym są przebarwienia na skutek codziennych nawyków tj. picie kawy, herbaty, palenie papierosów,
– genetycznie uwarunkowany ciemny odcień zębów,
– zmiany degeneracyjne spowodowane procesem starzenia się,
– planowane zabiegi protetyczne,
– martwica miazgi.

W naszej przychodni stosujemy preparat Opalescence 40% . Jest to jedna z najnowszych metod, dzięki której możemy uzyskać jaśniejszy kolor zębów już w ciągu 30 min! Jego dużą zaletą jest też lepiej kontrolowane wydzielanie nadtlenku wodoru, dzięki czemu zabieg jest jeszcze bardziej bezpieczny.

Zapraszamy!
Do końca grudnia zabieg natychmiastowego wybielania zębów za jedyne 500 zł. !!!

16.10.2018

Podtlenek azotu

Podtlenek azotu zwany gazem rozweselającym jest metodą niwelowania lęku i bólu związanego z wizytą w gabinecie stomatologicznym. Ten sposób znieczulania używany jest od ponad stu lat ! Jest całkowicie bezpieczny. Sedacja podtlenkiem azotu polega na założeniu małej, gumowej maseczki na nos. Pacjent leży na fotelu i przez kilka sekund wdycha gaz. Po wykonaniu zabiegu przez kilka minut jest wyprowadzany ze stanu sedacji. Pacjenci bardzo często nie pamiętają przebiegu wizyty, co wpływa motywująco na osoby, które odczuwają silny stres przed wizytą u stomatologa.

Wskazania

 • Strach przed jakimkolwiek leczeniem.

 • Silny lęk przed ukłuciem.

 • Silny odruch wymiotny.

 • Nadpobudliwość nerwowa.

 • Otwieranie zęba ze zgorzelinowym rozpadem miazgi

Przeciwwskazania

 • Przeziębienie, przerost migdałków gardłowych, niedrożności górnych dróg oddechowych.

 • I trymestr ciąży.

 • Choroby psychiczne.

 • Stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis.

 • Roztrzenie oskrzelowe, rozedma płuc.

 • Alkoholizm.

 • Brak współpracy pacjenta.

17.07.2018

Rodzina DENTALBLUE cały czas się powiększa !

Do zespołu dołączyła dr Marianna Tomaszczyk, periodontolog, która w naszej Przychodni zajmować się będzie profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.

Najczęstszym powodem wizyty u periodontologa jest podejrzenie paradontozy. Paradontoza dotyka nie tylko osoby w podeszłym wieku, coraz częściej schorzenie to jest wykrywane u osób młodych. Badania wskazują, że choroba ta jest główną przyczyną utraty zębów u osób, które ukończyły 23 rok życia.

Objawy paradontozy nie są specyficzne.W początkowym stadium choroba rzadko jest diagnozowana ze względu na fakt, iż objawy te są lekceważone przez pacjentów. Do najczęstszych z nich należą zaczerwienienie dziąseł, delikatne krwawienie pojawiające się najczęściej podczas szczotkowania zębów, a także kamień nazębny oraz nieprzyjemny zapach z ust.

W zaawansowanym już stadium choroby pojawiają się rozchwianie zębów, a także odsłonięcie korzeni zębowych. Powodem tych objawów jest zanik kości i dziąsła. Zazwyczaj gdy pojawią się już zaawansowane objawy pacjenci dopiero zaczynają szukać pomocy u specjalistów.

W procesie chorobotwórczym paradontozy powstaje niewielka przestrzeń między dziąsłem a korzeniem, nazywana kieszonką dziąsłową, która z czasem pogłębia się. Przestrzeń ta jest doskonałym miejscem do kolonizacji bakterii. Z biegiem czasu bakterie tworzą płytkę nazębną, która ulega twardnieniu co w konsekwencji powoduje powstanie kamienia poddziąsłowego. Kamień ten jest niemożliwy do usunięcia w warunkach domowych.

Aby usunąć taki kamień należy zgłosić się właśnie do periodontologa, który w tym celu wykona KIRETAŻ.

Kiretaż jest zabiegiem, który polega na bardzo dokładnym usunięciu z kieszonek przyzębnych kamienia nazębnego. Zależnie od tego, jak głębokie są kieszonki w których zalega kamień nazębny, wykonać można kiretaż otwarty bądź zamknięty. Przed wykonaniem zarówno kiretażu otwartego jak i zamkniętego pacjenta poddaje się znieczuleniu miejscowemu.

W celu wykonania kiretażu otwartego nacina się dziąsło aby uwidocznić korzeń zębowy. Po przeprowadzonym zabiegu zakładane są szwy w celu zaopatrzenia dziąseł.

Mniej inwazyjnym zabiegiem jest kiretaż zamknięty. Niestety zabieg ten może być wykonany tylko na kieszonkach zębowych do głębokości 5 mm. W tym zabiegu nie jest konieczne nacięcie dziąsła aby uwidocznić korzeń zębowy.

Warto przyglądać się stanowi ogólnemu naszych dziąseł podczas codziennego szczotkowania zębów.

Jeśli zauważyłeś u siebie któryś z wymienionych objawów nie wahaj się i umów się na wizytę do naszego periodontologa. W okresie wakacji zapraszamy na bezpłatne badanie oraz czyszczenie zębów w ramach NFZ dla osób ubezpieczonych.

29.05.2018

Koncert charytatywny – Ratujmy serce Wiktorii – Księżyno

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w Koncercie Charytatywnym dla Wiktorii!!! My tam będziemy!
Podczas eventu odbędzie się licytacja w której, będzie można uzyskać między innymi rodzinne bony rabatowe na leczenie w naszej przychodni!!!
Pomóżmy, bo razem możemy więcej!!!

Wiecej informacji na facebooku oraz na www.siepomaga.pl

25.05.2018

Troszcząc się o Państwa prywatność i zgodnie z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych, zaktualizowaliśmy warunki naszej polityki prywatności, z którą mogą się Państwo zapoznać klikając z poniższy link Klauzula Informacyjna RODO

Dodatkowo chcielibyśmy poinformować, że Państwa dane są przechowywane i przetwarzane zgodnie z prawem.

29.03.2018

Czy wiesz że..

 
Przez około pół godziny po spożyciu owoców, soku z  cytrusów czy słodkich napojów gazowanych lepiej nie myć zębów ?
 
Kwasy zawarte w tych napojach demineralizują szkliwo, a szczotkowanie bezpośrednio po ich spożyciu może doprowadzić do nadwrażliwości i erozji szkliwa. Zamiast tego warto opłukać usta wodą, lub jeść owoce w całości, gdyż wtedy wydziela się więcej śliny, która ma działanie łagodnie mineralizujące i bakteriobójcze. Ocenia się, że najmocniej szkodliwe są soki cytrynowe, grejpfrutowe, jabłkowe i pomarańczowe. Wśród owoców największą kwasowością cechują się: rabarbar, jabłko, grejpfrut oraz porzeczki, dalej maliny, wiśnie, morele czy  czereśnie. Istnieją też warzywa, po których warto przepłukać usta wodą, są to: szczaw, brukselka, pomidory i szparagi.
 
 

21.03.2018

Wiosenna Poranna Promocja

Z okazji pierwszego dnia wiosny zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej wyjątkowej wiosennej promocji!
Szczegóły w zakładce PROMOCJE oraz pod numerem telefonu 692 497 741 / 85 748 00 50.

15.03.2018

Leczenie stomatologiczne w ciąży

Wśród pacjentek krąży wiele mitów o wpływie zabiegów stomatologicznych na ciążę. Z tego powodu wiele z nich odkłada wizytę u dentysty do czasu po porodzie, lecz przeciwnie – czas oczekiwania na dziecko jest momentem, w którym najbardziej warto zadbać o jamę ustną. Stan zapalny dziąseł oraz próchnica mogą niekorzystnie wpłynąć na organizm matki i dziecka, dlatego gdy zostaną wykryte muszą zostać pilnie wyleczone. Poniżej przedstawiamy zabiegi, które warto przeprowadzić w czasie ciąży, oraz te z których trzeba zrezygnować:

 1. Kobiety w ciąży oraz czasie połogu mają prawo do dodatkowych świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ np. dodatkowej wizyty kontrolnej, leczenia endodontycznego zębów z wypełnieniem 2 lub 3 kanałów oraz usunięcia złogów nazębnych (raz na 6 m-cy). Warto z nich skorzystać.
 2. Leczenie ze znieczuleniem- rezygnujemy ze znieczulenia jeżeli leczony ubytek jest niewielki. Gdy dotyczy to leczenia kanałowego lub większych ubytków stres i ból towarzyszący zabiegowi mogą okazać się większym zagrożeniem niż znieczulenie, więc nie trzeba z niego rezygnować. Pamiętajmy też , że im późniejsza ciąża tym znieczulenie jest bezpieczniejsze dla dziecka.
 3. RTG zębów- szczególnie odradzamy w pierwszym trymestrze, gdzie płód jest najbardziej wrażliwy na promieniowanie, później unikamy nieuzasadnionego naświetlania kobiet w ciąży.
 4. Leczenie ortodontyczne-  można je kontynuować- noszenie aparatu nie szkodzi przyszłej mamie, ani dziecku. Odradzamy natomiast rozpoczynanie leczenia ortodontycznego w tym okresie ze względu na konieczność wykonywania zdjęć RTG, słabszą mineralizację zębów podczas ciąży oraz większa podatność dziąseł na infekcje.
 5. Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie jest przeciwwskazane kobietom w ciąży oraz karmiącym. Wybielanie przeprowadzane jest za pomocą nadtlenku karbamidu- który częściowo przenika do krwiobiegu pacjentki, a tym samym możne stanowić zagrożenie dla dziecka.

Podsumowując warto odwiedzić swojego stomatologa jeszcze przed planowaną ciążą, odpowiednio wcześniej wyleczyć, lub jeżeli to koniecznie usunąć chore zęby , a podczas ciąży  zgłaszać się na wizyty kontrolne.

06.03.2018

Medycyna Estetyczna

Z radością informujemy, iż Przychodnia Dentalblue rozszerza zakres świadczonych usług. Od tej chwili nasi Pacjenci mogą korzystać również z zabiegów z zakresu Medycyny Estetycznej. Więcej informacji w zakładce USŁUGI oraz pod naszym numerem telefonu.

27.02.2018        

Dlaczego zdjęcie RTG ( pantomogram )  jest konieczne przed wizytą u stomatologa ?  

Sytuacja, gdy dentysta przed przeglądem stomatologicznym lub zabiegiem poleca wykonanie zdjęcia panoramicznego zębów ma na celu przede wszystkim dobro pacjenta. Nie kieruje nim chęć podniesienia ceny wizyty poprzez doliczenie zdjęcia do rachunku, lecz wprost przeciwnie – troska o to aby pacjent nie ponosił kosztów zbytecznych zabiegów ( np. gdy leczony ząb wypadnie z kości przyzębia osłabionej paradontozą) oraz oszczędzenia pacjentowi dolegliwości i bólu w przypadku niedokładnej diagnozy.

Każdy dentysta w swojej praktyce spotykał się z przypadkiem, gdy podczas badania stan uzębienia był bez zarzutu , a po kilku miesiącach pacjent zgłaszał się z bólem zęba, który nadal wyglądał dobrze. W takich okolicznościach nowe technologie znacznie ułatwiają pracę stomatologa ,a badanie RTG pozwala precyzyjnie określić stan uzębienia .

Zalety wykonania zdjęcia RTG na początku leczenia :

 • Pozyskuje się dokładny obraz uzębienia, wraz z zębami zatrzymanymi, nadliczbowymi, czy zawiązkami zębów.
 • Można dopatrzyć się próchnicy pod wypełnieniami, które na pozór wyglądają na całkiem szczelnie.
 • Ujawnione zostają ogniska próchnicy między zębami.
 • Można oszacować stan kości przyzębia i ilość tkanki kostnej oraz monitorować efektywność procesu odtwarzania utraconej kości.
 • Można wykryć stany zapalne toczące się w tkankach okołowierzchołkowych.
 • Można oszacować stan tkanek, które mają być poddane zabiegom stomatologicznym przed rozpoczęciem procedury inwazyjnej.
 • Można precyzyjne zaplanować zabieg stomatologiczny.