Chirurgia stomatologiczna

 

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się nie tylko zębami, ale w zakres jej zainteresowań wchodzi cała jama ustna. Wśród najczęstszych zabiegów właściwych dla tej specjalności znajduje się skomplikowana ekstrakcja zębów. 

Ekstrakcja to wyrwanie uszkodzonego i nieprzydatnego już zęba. Najczęściej dokonuje się ekstrakcji zębów mlecznych oraz ekstrakcji zęba z powodu stanu zapalnego. Chirurgiczne usuwanie zęba konieczne jest, kiedy na powierzchni pozostał jedynie jego niewielki ułamek. Niekiedy chirurg dentystyczny wykonuje także także ekstrakcję zęba zatrzymanego. Cena chirurgicznej ekstrakcji zęba jest uzależniona często od przypadku. 

W centrum stomatologii Dentalblue wykonujemy :

  • ekstrakcję (usuwanie zębów)

  • operacyjne usunięcie zębów zatrzymanych w kości

  • odsłanianie zębów zatrzymanych

  • plastykę połączeń z zatoką szczękową

  • resekcję wierzchołka korzeni

  • hemisekcję

  • podcinanie wędzidełek

  • chirurgię implantologiczną

 

Zabiegiem najczęściej wykonywanym przez chirurgów stomatologicznych jest wyrywanie ósemek. Usuwa się je, ponieważ mogą powodować niewłaściwe ułożenie pozostałego uzębienia. Są to ostatnie zęby stałe, wyrzynające się na samym końcu. W związku z tym w jamie ustnej pozostaje na nie brak miejsca. Prowadzi to do zatrzymania zębów mądrości. Całkowite zatrzymanie ma miejsce, gdy ząb ze wszystkich stron otoczony jest kością, najczęściej leży poziomo i jest niewidoczny w jamie ustnej ale może dawać dolegliwości bólowe. Częściowe zatrzymanie występuje gdy wyrzyna się fragment zęba a reszta jest zablokowana w kości, tworzy się wtedy bolesna kieszeń dziąsłowa i kostna. 

Innym zabiegiem wykonywanym przez specjalistę jest resekcja wierzchołka korzenia. Ideą zabiegu jest usunięcie fragmentu korzenia, gdzie znajduje się zakażona lub zmieniona zapalnie tkanka wraz z wierzchołkiem korzenia. Zwieńczeniem zabiegu jest wypełnienie danego miejsca za pośrednictwem nowej kości. 

Chirurg stomatologiczny wykonuje też wiele skomplikowanych operacji i zabiegów. Z pewnością możemy do nich zaliczyć podniesienie dna zatoki szczękowej. Wykonuje się ją w przypadku, gdy pacjent traci zęba wraz z utratą kości, co wyklucza założenie implantu. Zabieg polega na umieszczeniu substytutu kości, co umożliwia poprawne zamocowanie implantu.

 

ZAPRASZAMY Dentalblue

 

 

Languages »
Skip to content