Aby zapewnić Państwu najwyższy poziom leczenia Dentalblue oferuje szereg badań radiologicznych dzięki którym możliwe jest postawienie prawidłowej i szczegółowej diagnozy. Pracownia RTG znajduję się w naszym Centrum Stomatologii. Podstawą prawidłowej oceny stanu całego uzębienia jest wysokiej rozdzielczości zdjęcie, które pozwala na dokładne ustalenie planu leczenia, dlatego też każdy pacjent zostaje poddany szczegółowej ocenie radiologicznej.

Dentalblue kadra

Technik Elektroradiolog
Monika Pietraszewska

Tomasz Poliński

Technik Elektroradiolog
Tomasz Poliński

Joanna Siemionko

Technik Elektroradiolog
Joanna Siemionko

pantomogram

Zalety radiografii cyfrowej:

Pacjent otrzymuje 3x mniejszą dawkę promieniowania niż w przypadku tradycyjnej radiografii
Obraz otrzymany podczas badania w przeciągu paru sekund uwidacznia się na monitorze
Dzięki wysokiej rozdzielczości lekarz może wielokrotnie powiększyć zdjęcie i dokładnie ocenić wszystkie struktury
Pacjent otrzymuje zdjęcia na płycie CD wraz z programem Romexis umożliwiającym odtworzenie badania na dowolnym komputerze

W naszej pracowni Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej mamy do zaoferowania następujące badania:

Zdjęcie zębowe – jest to zdjęcie wykonane metodą cyfrową polegające na umieszczeniu w jamie ustnej niewielkiego detektora, zdjęcie obejmuje od 1 do maksymalnie 4 zębów. Zdjęcie wykonywane jest w celu diagnostyki próchnicy, uwidocznienia zmian zapalnych wokół wierzchołka korzenia, oceny jakości wypełnień, ustalenia przyczyny bólu zęba, kontroli postępu leczenia kanałowego oraz kontroli brzegu wypełnienia.

Zdjęcie panoramiczne – Uwidacznia na jednym zdjęciu stan całego uzębienia łącznie ze stawami skroniowo-żuchwowymi oraz zatokami szczękowymi. Zdjęcie ukazuje obecność próchnicy, pomaga ocenić jakość leczenia kanałowego oraz jakość wypełnień, pomaga również w diagnozie stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej. Ten rodzaj rentgenodiagnostyki zębów konieczny jest przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego oraz przed chirurgicznym usunięciem zębów. W implantologii pomocne jest w ocenie ilości kości i miejsca do wprowadzenia implantu a podczas leczenia protetycznego umożliwia zaplanowanie pracy oraz dobór odpowiedniego rodzaju uzupełnień. RTG pantomograficzne jest bardzo pomocne w wykryciu i ocenie chorób przyzębia np. paradontozie oraz wczesnych zmian nowotworowych. Możemy również wykonać rozszerzony pantomogram: interproksymalny pomocny przy wykrywaniu próchnicy na powierzchniach stycznych.

rtg dziecko

rtg dorosły

Tomografia komputerowa – jest to metoda obrazowania trójwymiarowego, która pomaga zdiagnozować pacjenta w wielu dziedzinach stomatologii oraz laryngologii.

Dzięki możliwości pomiarów w trzech płaszczyznach Tomografia CBCT umożliwia chirurgowi stomatologicznemu zaplanowanie rozmiaru implantów oraz określenie dokładnej pozycji ich położenia w kości, umożliwia również precyzyjne zaplanowanie zabiegu odbudowy kości oraz określenie położenia kanałów żuchwy podczas usuwania zębów. W trakcie leczenia endodontycznego tomografię stożkową wykorzystuje się do oceny zmian okołowierzchołkowych, położenia kanałów zębów oraz wykrywania kanałów dodatkowych, resorpcji zewnętrznej i wewnętrznej jak i również do oceny dokładności wypełnienia kanałów. Tomografia 3D ma również zastosowanie w periodontologii, ortodoncji oraz przy wykrywaniu schorzeń stawów skroniowo- żuchwowych. Ten rodzaj badania wykorzystywany jest także podczas oceny zatoki szczękowej, zatok przynosowych oraz jamy nosowej co ma zastosowanie w laryngologii.

Tomografia komputerowa CBCT z promieniem stożkowym to najnowsza technologia dzięki której dawka promieniowania otrzymywana przez pacjenta została zmniejszona do niezbędnego minimum. Dzięki krótkiemu czasowi ekspozycji możliwość poruszenia się pacjenta została zminimalizowana co pozwala na uzyskanie wysokiej jakości obrazu, który umożliwi dokładną diagnozę.

Zdjęcie zatok – wykonywane do oceny zatok szczękowych, zatok czołowych, sitowych i klinowych, a także do wykrycia złamań środkowej części twarzy. Zdjęcie to umożliwia uwidocznienie pogrubienia błony śluzowej zatok, niedrożności ujścia zatoki i obecność płynu.

Zdjęcie cefalometryczne – Służy do obrazowania części twarzowej czaszki, która uwidacznia struktury kostne, a także tkanki miękkie (zarys nosa, warg itp) oraz zatoki przynosowe. Zdjęcie cefalometryczne wykorzystywane jest głównie w ortodoncji w celu diagnostyki wad zgryzu, oceny wzrostu twarzy, ustaleniu planu leczenia oraz do pomiarów. Zdjęcie przydatne jest również w protetyce stomatologicznej oraz chirurgi szczękowej w celu udokumentowania stanu przed i po leczeniu.

Zdjęcie stawów skroniowo – żuchwowych – ten rodzaj badania umożliwia zdiagnozowanie wad.

rozwojowych, schorzeń mięśni, zaburzeń krążka stawowego oraz zmiany zwyrodnieniowe.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego oraz zapisów na wizytę

Languages »
Skip to content