Ortodoncja

Nowość w naszej przychodni – Clear Aligner 

Nakładki ortodontyczne Clear Aligner są alternatywą dla ruchomych i stałych aparatów ortodontycznych. Są to przeźroczyste, estetyczne i komfortowe w użytkowaniu nakładki na zęby, które skutecznie leczą wady zgryzu w krótszym czasie od standardowego leczenia.

W tradycyjnych aparatach to druty i zamki wywierają odpowiednie siły na zęby co powodowało zmianę ich położenia. W nakładkach Clear Aligner siły te wywierają różnej grubości płytki w trzech rozmiarach: soft – 0,5 mm, medium – 0,625 mm oraz hard – 0,75 mm.

Ich działanie wspomagane jest elastycznymi wyciągami i specjalnie zaprojektowanymi do tego celu Power Gripami przyklejanymi do zębów.

 System Clear Aligner to gwarancja maksymalnego komfortu leczenia, najwyższej estetyki aparatu ortodontycznego, perfekcyjnej higieny podczas leczenia ortodontycznego połączona z wysoką efektywnością leczenia wad zgryzu.

Metoda Clear Aligner to nieinwazyjna terapia ortodontyczna przeznaczona zwłaszcza dla osób ceniących sobie estetykę. Z nakładkami Clear Aligner można swobodnie rozmawiać i śmiać się. Głównymi zaletami nakładek CA jest wysoki komfort, idealna higiena oraz czas leczenia skrócony do minimum.

 Dla kogo?

Nakładki są przeznaczone dla wszystkich, którzy  nie wyobrażają sobie noszenia stałego aparatu ortodontycznego. Clear Aligner jest idealnym rozwiązaniem także dla osób uczulonych na nikiel i klej kompozytowy, który jest stosowany przy zakładaniu zamków ortodontycznych.

Przezroczyste szyny są coraz częściej wybierane przez osoby, które boją się negatywnych skutków noszenia aparatów stałych, jak wyrywanie zdrowych zębów, próchnica, przebarwienia, zniszczenie szkliwa czy podrażnione dziąsła.

Kwalifikacja pacjenta odbywa się podczas konsultacji, w trakcie której lekarz ocenia, czy dana wada nadaje się do leczenia tą metodą.

Ponieważ w jednym etapie leczenia, wszystkie trzy płytki soft, medium i hard mają ten sam kształt to różnica pomiędzy nimi polega na sile oddziaływania na zęby poprzez zwiększenie grubości płytki i jej sztywności.

Tak rozbudowany system pozwala na realizowanie takich ruchów zębów jak: przesunięcia, intruzje, ekstruzje, angulacje, rotacje, torkowanie a także na leczenie takich wad  jak:  silne stłoczenia zębów, diastemy, zgryzy otwarte, zgryzy głębokie, zgryzy krzyżowe , wady klasy II i III. Nakładki Clear Aligner to idealne rozwiązanie do leczenie tzw. recydyw czyli nawrotów wad zgryzu po leczeniu ortodontycznym.

Przed leczeniem:

Po leczeniu:

Przebieg leczenia z zastosowaniem aparatu Clear Aligner

Konsultacja z lekarzem ortodontą

Podczas pierwszej wizyty lekarz ortodonta ocenia, czy dana wada kwalifikuje się do leczenia nakładkami Clear Aligner. Jesli tak to lekarz wykonuje pacjentowi zdjęcia cefalometryczne i pantomograficzne oraz pobiera wyciski robocze (tradycyjne lub cyfrowe), z których technik wykona modele diagnostyczne i wykona set-up wraz z dokładnymi pomiarami przesunięć poszczególnych zębów. Wykonane zdjęcia, modele i set-up posłużą lekarzowi do przygotowania indywidualnego planu leczenia.

Plan leczenia

Na tej wizycie lekarz ortodonta przedstawia pacjentowi szczegółowy plan leczenia nakładkami Clear Aligner, który zawiera:

symulację wyników leczenia

czas leczenie

koszt leczenia

informacje czy podczas leczenia pojawią się dodatkowe elementy typu wyciągi, guziki itp.

Po akceptacji planu leczenia w ciągu kilku dni wykonywane są w labolatorium pierwsze komplety nakładek Clear Aligner.

Leczenie

Pacjent otrzymuje pierwszy komplet nakładek o trzech grubościach (soft 0,5 mm, medium 0,625 mm i hard 0,75 mm) na każdy z łuków zębowych. Nakładki soft i medium  powinny być noszone po  1  tygodniu każka, natomiast nakładkę hard pacjent nosi przez okres około 2 tygodni ściśle według zaleceń lekarza. W 3-cim tygodniu ortodonta pobiera ponownie wyciski robocze do kolejnego kompletu szyn, a w 4-tym tygodniu pacjent otrzymuje nowy komplet nakładek. Procedura taka jest powtarzana co miesiąc do momentu ukończenia aktywnego okresu leczenia.

Okres retencji czyli stabilizowania zębów w nowej pozycji

Okres ten trwa zazwyczaj dwukrotnie dłużej niż czas aktywnego leczenia. Podczas stabilizowania zębów w nowej pozycji, Pacjent nosi zalecany przez lekarza ortodontę aparat retencyjny

Co wyróżnia aparat Clear Alinger ? Zalety aparatu:

Nazwa Cena
Wizualizacja CA

-model gipsowy z przestawionymi zębami

-wydruk wizualizacji z programu CA Smart

300 zł
Wizualizacja CA Digital:

-wydruk w formacie PDF (cena za jeden łuk)

300 zł
System CA Digital:

– 3 płytki termoformowalne na 1 łuk

Elementy dodatkowe:

– guzik do wyciągów

– wyciągi elastyczne

– atachmenty

– certon

– etui ( przy pierwszym etapie)

800zł
Model drukowany 250 zł
Model diagnostyczny 100 zł
Drut retencyjny 200 zł
Płytka retencyjna termoformowalna 400 zł
Osamu retainer 400 zł
Retainer 400 zł
Wizyta kontrolna 100 zł

ORTODONCJA

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Leczenie ortodontyczne przeprowadza się u pacjentów w każdym wieku z powodów estetycznych i profilaktycznych. Poza poprawą wyglądu, leczenie ortodontyczne zapewnia poprawę wymowy, poprawę jakości żucia, a także łatwiejsze oczyszczanie zębów.  Krzywe zęby trudniej jest czyścić i ścierają się one nierównomiernie. Występują zapalenia dziąseł i bóle zębów. Ostatecznie dochodzi do utraty uzębienia. Leczenie ortodontyczne może zapobiec takim problemom.

Rodzaje aparatów ortodontycznych:
Aparaty ruchome (wyjmowane) –  stosowane głównie u dzieci i młodzieży, tzn. w okresie uzębienia mlecznego, mieszanego oraz wczesnego stałego. Eliminują one nieprawidłową czynność mięśni otaczających jamę ustną, wynikającą ze szkodliwych nawyków (np. ssana palca, oddychania przez usta, niedrożności nosa). Można je na określony czas wyjmować (np. do mycia zębów
lub jedzenia). Nowoczesnym rozwiązaniem są przezroczyste aparaty nakładkowe dla dorosłych.
Aparaty stałe –  składające się z zamków ortodontycznych umocowanych na powierzchni zębów do których przymocowuje się oddziałujące na zęby łuki ortodontyczne (druty o różnej sprężystości, które są głównym źródłem siły działającej na zęby przez 24 godziny na dobę przez cały okres leczenia).  Dzięki temu, osiągnąć można bardzo precyzyjne ustawienie zębów w łuku i wyrównać symetrię twarzy. W zależności od potrzeb leczniczych i estetycznych pacjenta polecane są różne rodzaje zamków ortodontycznych:

  • metalowe – precyzyjne, tańsze, dające możliwość urozmaicania wizerunku
    poprzez użycie kolorowych gumek utrzymujących łuk;
  • estetyczne (kompozytowe, ceramiczne) –
    mniej widoczne, o kolorze zbliżonym do naturalnego koloru zęba.