Czasem nasz strach przed dentystą jest na tyle duży, że świadomi postępującej próchnicy lub innych problemów z zębami rozważamy poddanie się zabiegowi w znieczuleniu ogólnym. Leczenie stomatologiczne pod narkozą powinno być jednak ostatecznością. Współczesna medycyna oferuje bowiem znieczulenie komputerowe czy też sedację wziewną, które w połączeniu z odpowiednim podejściem personelu mogą pomóc wyeliminować lęk i stres.
Kiedy leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym jest możliwe?
Narkozę można zastosować zarówno w przypadku zabiegów chirurgicznych, jak również z zakresu stomatologii zachowawczej. Zalecane jest również u kilkuletnich dzieci z zaawansowaną próchnicą, które nie są jeszcze w stanie właściwie współpracować z dentystą. U dorosłych można oczywiście rozważyć ją, jeśli pacjent cierpi z powodu dentofobii, jednak wskazaniem do zastosowania narkozy są przede wszystkim:
- uczulenie na środki do stosowania miejscowego,
- znaczna rozległość zabiegu wydłużająca czas jego trwania,
- stany zapalne, które uniemożliwiają użycie środków do stosowania miejscowego,
- utrudniony kontakt z pacjentem wynikający np. z zaburzeń psychicznych.
Jednocześnie leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym odradzane jest w endodoncji, ponieważ utrudnione jest wtedy użycie mikroskopu, a założenie koferdamu, który ma odizolować ząb, w ogóle nie jest możliwe. Poza tym ze względu na konieczność maksymalnego ograniczenia użycia wody narkozy nie zalecza się w zabiegach na kości, w których z reguły stosuje się urządzenia chłodzone wodą.
Przygotowanie i przebieg leczenia stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym
Przede wszystkim konieczna jest wcześniejsza konsultacja anestezjologiczna oraz wykonanie dodatkowych badań dzień lub kilka dni przed planowanym zabiegiem. W dniu zabiegu 5 godzin przed jego rozpoczęciem nie należy jeść, a 3 godziny przed pić. Sam zabieg, w zależności od jego specyfiki, może być przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych lub na sali operacyjnej. Po jego zakończeniu pacjent powinien pozostać na obserwacji przez 8-12 godzin.
W przypadku małych dzieci dla zwiększenia ich komfortu zasypiają one i wybudzane są w obecności rodziców.