Leczenie wykonywane w znieczuleniu ogólnym, potocznie określane jako „leczenie w sedacji”, jest stosowane u pacjentów uczulonych na środki znieczulające miejscowe, przy trudnościach w nawiązaniu kontaktu lub braku współpracy pacjenta (np. niedorozwój umysłowy, zaburzenia psychiczne), a także w przypadku ostrego, rozlanego stanu zapalnego w okolicy szczękowo-twarzowej (np. ropnie), w których stosowanie znieczulenia miejscowego o działaniu nawilżającym lub przewodowym nie eliminuje bólu i może przyczynić się do nasilenia procesu zapalnego.

Ponadto, zastosowanie znieczulenia ogólnego w leczeniu jest również powszechne u dzieci, które są zbyt małe, aby współpracować z lekarzem, cierpią z powodu zaawansowanej próchnicy, doznają bólu i u których stan uzębienia stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia całego organizmu. Niedoleczone przypadki prowadzą do przewlekłych stanów zapalnych, przetok, ropni i wielu innych powikłań.

Zabiegi w znieczuleniu ogólnym w Dentalblue wykonywane są zarówno prywatnie oraz w ramach funduszu NFZ.

Refundacja zabiegów stomatologicznych realizowanych w znieczuleniu ogólnym przysługuje:

  • pacjentom do ukończenia 16 roku życia na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności (bez określania stopnia upośledzenia)
  • pacjentom, którzy ukończyli 16 rok życia i uzyskali orzeczenie o umiarkowanym bądź głębokim stopniu niepełnosprawności
Dentalblue Katarzyna

Lekarz stomatolog
Katarzyna Wawrzyn

Dentalblue kadra

P. Monika Pietraszewska –
Opiekun przed i pooperacyjny
email: monika.p.dentalblue@gmail.com
nr telefonu: 606 983 347

INFORMACJE O ZABIEGU

Przed przystąpieniem do zabiegu stomatologicznego w znieczuleniu sedacyjnym konieczna jest konsultacja stomatologiczno-anestezjologiczna, od której zależy zakwalifikowanie Pacjenta do procedury.

W tym celu lekarz stomatolog przeprowadza badanie Pacjenta, zleca wykonanie zdjęcia panoramicznego i gromadzi szczegółową informację wywiadowczą. Pacjenci są pytani o przebyte choroby, aktualnie stosowane leki, wagę i wzrost. Istotne jest również ocenienie parametrów laboratoryjnych. Wszystkie dodatkowe badania można wykonać dzień lub kilka dni przed planowanym zabiegiem.

W przeprowadzeniu procedury biorą udział dwa zespoły – stomatologiczny i anestezjologiczny. Oprócz lekarzy- stomatologa i anestezjologa, w gabinecie obecni są również asystenci stomatologiczni i wykwalifikowane pielęgniarki anestezjologiczne, które towarzyszą przy znieczuleniu ogólnym.

Niezależnie od miejsca przeprowadzania zabiegu w znieczuleniu ogólnym, obowiązują te same standardy i zasady postępowania anestezjologicznego w stosunku do pacjenta. Najważniejszym kryterium jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjenta, na które podporządkowane są wszystkie inne działania.

Gabinet zabiegowy jest wyposażony w sprzęt gotowy do natychmiastowego użycia, w tym do intubacji dotchawiczej i prowadzenia wentylacji zastępczej u pacjenta, źródło tlenu, dodatkową jednostkę ssącą o dużej sile (oprócz tej używanej na co dzień w gabinecie stomatologicznym) oraz aparaturę do monitorowania podstawowych parametrów życiowych. Stomatologiczne leczenie w znieczuleniu sedacyjnym zapewnia opiekę zgodną z najwyższymi standardami.

 

KLINIKA STOMATOLOGICZNA DENTALBLUE jest na najwyższym poziomie. To daje poczucie bezpieczeństwa Pacjentom.

DYSPONUJEMY ZGRANYM, WYSOCE WYKWALIFIKOWANYM PERSONELEM, DZIĘKI CZEMU ZAPEWNIAMY WYSOKĄ JAKOŚĆ ŚWIADCZONYCH PRZEZ NAS USŁUG.

Leczenie zębów bez bólu – to zagadnienie, które nie bez przyczyny wzbudza tak wiele zainteresowania wśród pacjentów stomatologicznych. Dyskomfort podczas zabiegów dentystycznych często powoduje, że wiele osób rezygnuje z regularnych wizyt, co z kolei prowadzi do pogłębiania problemów zdrowotnych w jamie ustnej.

Jednym ze wskazanych rozwiązań dla pacjentów w takich sytuacjach jest zastosowanie znieczulenia miejscowego. Polega to na podaniu specjalnego preparatu o działaniu znieczulającym do błony śluzowej jamy ustnej, w okolicy zęba, który wymaga leczenia. Pojawienie się charakterystycznego odczucia drętwienia dziąsła informuje, że znieczulenie zaczyna działać. Dzięki temu podczas zabiegu stomatologicznego pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych.

W niektórych przypadkach jednak nie istnieje możliwość zastosowania tego rozwiązania u pacjenta. W takich sytuacjach stosuje się alternatywne podejście, które polega na zastosowaniu sedacji. Sedacja, potocznie określana jako znieczulenie ogólne, jest metodą wykorzystywaną przez stomatologów w szczególnych okolicznościach, które zostały tu już opisane. Procedura ta polega na podaniu odpowiednio dobranego środka znieczulającego drogą wziewną lub dożylną. Znieczulenie ogólne jest podawane przez dentystę.

Celem tego zabiegu jest wprowadzenie pacjenta w stan tymczasowego uśpienia (i jednoczesnego wyłączenia świadomości), aby stomatolog mógł wykonać zabieg bez przeszkód, zgodnie z założeniami. W procesie leczenia zawsze obecni są anestezjolog i pielęgniarka, którzy monitorują stan pacjenta i czuwają nad jego wybudzeniem.

Pacjent nie odczuwa bólu, nie wykonuje także gestów obronnych, a jego mimowolne odruchy zostają ograniczone do zera, co umożliwia stomatologowi wykonanie wszystkich niezbędnych czynności. Do najczęściej wykonywanych procedur w takich okolicznościach należą między innymi: ogólne leczenie kanałowe, wszczepianie implantów, ekstrakcja zębów oraz leczenie zaawansowanej próchnicy.

Nasi dentyści oferują również leczenie zębów pod narkozą u dzieci. Zabiegi stomatologiczne mogą być dla nich bardzo stresujące — dzieci zaczynają się wiercić i płakać, co uniemożliwia usuwanie zębów lub inne zabiegi. Podobnie jak w przypadku dorosłych, nasza pielęgniarka i anestezjolog podadzą znieczulenie ogólne i będą czuwać nad dzieckiem oraz monitorować jego funkcje życiowe do momentu wybudzenia się.

Warto zauważyć, że w przypadku leczenia zębów pod narkozą, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań ogólnych przed zabiegiem. Obejmują one m.in. morfologię krwi, poziom elektrolitów oraz układ krzepnięcia. Na podstawie wyników tych badań dentysta będzie mógł podjąć decyzję, czy dziecko lub dorosły pacjent spełnia warunki do przeprowadzenia usunięcia zębów lub innych procedur.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego oraz zapisów na wizytę

Languages »
Skip to content